Značka: španielčinagp

Verstappen oslavoval 'Grand Slam' v Španielsku, pilot Mercedesu tiež na pódiu

Max Verstappen je víťazom Veľkej ceny Španielska F1, kde bez problémov viedol od začiatku do konca, napriek tomu, že ho športoví komisári označili za to, že vyšiel z trate. V prípade ďalšieho prehrešku by mu hrozil päťsekundový trest. Na ceste za 40. víťazstvom v kariére zajazdil aj napriek upozorneniam vedenia a tímu najrýchlejšie kolo v pretekoch, ktorým si zabezpečil bod navyše a zapísal sa do štatistík na tretí prestížny „grandslam“, resp. . „grand slam“ (pole position, najrýchlejšie kolo v pretekoch a víťazstvo po vedení všetkých kôl pretekov). Za Holanďanom sme videli trochu viac akcie, konkrétne piloti Mercedesu Lewis Hamilton a George Russell sa počas pretekov dostali na pódium, zatiaľ čo Sergio Perez bol nakoniec štvrtý. Domáci diváci sa už nevedeli dočkať
Kvalifikácia Verstappena v Montmelo, kolízia Mercedesu a katastrofa pre Leclerca a Pereza

Max Verstappen získal najlepšiu východiskovú pozíciu pre nedeľňajšiu Veľkú cenu Španielska v kvalifikácii F1 v Montmelo, ktorá bola 24. v kariére a prvá na španielskej pôde. Miestny Carlos Sainz s Ferrari odštartuje do pretekov z prvého štartového radu, pričom druhý štartový rad obsadili Lando Norris a Pierre Gasly, ktorému hrozí trest straty štartovných miest za bránenie pretekárom. S prípadným trestom pre Francúza ako prvý vyhrá Lewis Hamilton, ktorý ukončil kvalifikáciu na piatom mieste, šiesty bol Lance Stroll, siedmy Esteban Ocon, výborný ôsmy Nico Hulkenberg, veľké očakávania neodôvodnil Fernando Alonso španielskych divákov s deviatym miestom a Oscar Piastri získal desiate miesto. https://twitter.com/F1/status/1665013182308515842 Poriadnu nočnú moru zažil jazdec Ferrari
VC Španielska: Najrýchlejší Verstappen, za ním Perez a Ocon

Max Verstappen bol najrýchlejší v prvom voľnom tréningu F1 na GP Španielska, pričom jeho času sa najviac priblížil tímový kolega Sergio Perez. Tretí čas zajazdil Esteban Ocon (Alpine) a štvrtý Nyck de Vries (Alpha Tauri). Piloti Ferrari Charles Leclerc a Carlos Sainz obsadili ôsme a deviate miesto, kým piloti Mercedesu boli desiati (George Russell) a dvanásti (Lewis Hamilton).
Red Bull skúsi v Španielsku niečo nové

Tím Red Bull potvrdil, že podľa mnohých najdominantnejšie auto tohtoročnej sezóny F1 dostane na najbližších pretekoch balík inovácií. Správu zverejnil tímový poradca Helmut Marko, ktorý pre OE24 povedal: "V Barcelone vyskúšame niečo nové." Aké novinky uvidíme na pretekárskom aute RB19, zatiaľ nie je známe, no aj na iných pretekárskych autách ich bude dosť. Vo Ferrari už na preteky v Imole pripravili nové zavesenie zadných kolies, no keďže preteky zrušili, novinku prvýkrát využijú v Montmele už tento víkend. Aj v Mercedese, kde sa v Monaku prvýkrát predstavili s novými bokmi pretekárskeho auta W14 a predným zavesením kolies, pridajú v Španielsku nejaké nové diely a to isté sa očakáva aj v Astone Martin.

Správy MotoGP
Fabio Quartararo mal v prvom kole Veľkej ceny Španielska kolíziu s Miguelom Oliveirom. Portugalčan utrpel vykĺbené rameno a do opätovného štartu pretekov sa už nezúčastnil, jazdec Yamahy sa však zúčastnil. Už počas pretekov si však mnohí kládli otázku, či zdravotníci urobili správnu vec, keď Francúzovi umožnili štart po tom, čo bol na chvíľu v bezvedomí na dojazdovej ploche. MotoGP na sociálnych sieťach oznámilo, že všetci zúčastnení jazdci boli pri vedomí, no zábery z nehody z tribúny, ktoré kolovali po pretekoch, jasne ukazujú, že Quartararo bol na pár okamihov vo výjazdovej zóne v bezvedomí. Pravidlá v zásade neumožňujú pretekárom súťažiť na pretekoch aspoň dva týždne po údere do hlavy, pretože často dochádza k následkom otrasov mozgu, ako je hmla
Bagnaia sa ujal vedenia v šampionáte MotoGP víťazstvom v Jereze

Po napínavých pretekoch v Jereze siahal po víťazstve Francesco Bagnaia, s ktorým sa aj napriek smole a odstúpeniu Marca Bezzecchiho ujal vedenia v klasifikácii šampionátu MotoGP 2023. časť pretekov, ktorú po prvej zastavila červená vlajka kolo. https://twitter.com/MotoGP/status/1652675059742392322 Jack Miller sa opäť dostal do vedenia z východiskovej pozície v prvej zákrute, rovnako ako Brad Binder v šprinte, medzitým Fabio Quartararo havaroval v prvej zákrute a následne sa zrazil s Miguelom Oliveira . Francúz sa nezranil a Oliveira previezla do zdravotného strediska sanitka. V prvom kole bol na zemi aj Marco Bezzecchi, no dokázal sa vrátiť na trať.
Morbidelli je vďačný za rýchle reflexy Nakagamiho

Franco Morbidelli hovorí, že Takaaki Nakagami si zaslúži darček za to, že ho nezasiahol, keď ležal na trati po havárii v prvom kole šprintérskych pretekov. Talian sa v druhej zákrute prvého kola zrazil s Alexom Marquezom, pričom obaja spadli, zatiaľ čo Marco Bezzecchi sa ocitol na zemi po tom, čo prešiel cez Morbidelliho Yamahu. Preteky boli zastavené červenou vlajkou, no do reštartu sa mohli zapojiť všetci zúčastnení pretekári a Morbidelli, ktorý z incidentu vyviazol len s predĺženým trestom, je rád, že ho nezasiahla žiadna z jeho súperov. "Som rád, že sa nestalo nič horšie, pretože som zostal v strede trate," povedal Talian. "Chcel by som poďakovať Takakimu za rýchle reflexy, keď ma dokázal obísť. Zaslúži si pekný darček, ktorý mu pripravím aj s
Miller: KTM má najlepšieho testovacieho jazdca v MotoGP

Jack Miller vymenoval Daniho Pedrosu za najlepšieho testovacieho jazdca v karavane MotoGP po tom, čo KTM oslávila víťazstvo a tretie miesto v šprintérskych pretekoch v Jereze vďaka Bradovi Binderovi a Millerovi, pričom Pedrosa tiež prispel bodmi, keď skončil na šiestom mieste počas pretekov. najrýchlejšie kolá. "Dani odviedol svoju prácu veľmi dobre," pochválil Miller Španiela. "Jeho skúsenosti s touto traťou a jeho údaje (z testovania) nám veľmi pomohli. Vzhľadom na to, že nejaký čas nepretekal, no dnes bol v pretekoch šiesty, povedal by som, že máme najlepšieho testovacieho jazdca v MotoGP." Dani a ja máme iné nastavenia, mám takmer o tridsať kíl viac ako on, takže všetko je trochu iné, elektronika je tiež iná, ale myslím si, že forma je výsledkom posledných pretekov.
KTM oslavovala víťazstvo v Jereze s Binderom a Pedrosa svoj úspech zavŕšil 6. miestom

Brad Binder oslávil svoje druhé tohtoročné víťazstvo v šprinte na pretekoch MotoGP v Jereze po víťazstve v súboji s tímovým rivalom Jackom Millerom v záverečných kolách. Austrálčan v súboji s Binderom prišiel o miestenku aj s aktuálnym majstrom sveta Francescom Bagnom a musel sa uspokojiť s tretím miestom. Úspech rakúskeho výrobcu zavŕšil šiestym miestom po roku a pol absencii na pretekoch MotoGP miestny Dani Pedrosa, ktorý tento víkend súťaží ako jazdec KTM s divokou kartou. https://twitter.com/MotoGP/status/1652305818375667712 Jack Miller sa ujal vedenia na štarte a za ním jeho tímový kolega Brad Binder, no dvojnásobný náskok jazdcov KTM netrval dlho, pretože preteky boli zastavené po kolízii štyroch pretekárov v druhom rohu
Espargaro získal najlepšiu východiskovú pozíciu do šprintu a hlavných pretekov v Jereze

Aleix Espargaro si na kvalifikácii v Jereze vybojoval najlepšiu východiskovú pozíciu pre dnešné šprintérske preteky a nedeľňajšiu Veľkú cenu Španielska. Druhý bol Austrálčan Jack Miller a v prvom rade sa k nim pridá Jorge Martin. https://twitter.com/MotoGP/status/1652244549153050624 Dobrú formu KTM potvrdil Brad Binder štvrtým miestom a jazdec na divokú kartu Dani Pedrosa na šiestom mieste. Medzi nimi aktuálny majster sveta Francesco Bagnaia, ktorý si spolu s Binderom zmeral sily so svojimi súpermi už v Q1 časti kvalifikácie. https://twitter.com/MotoGP/status/1652244792724578304 Siedmy bol Miguel Oliveira, kým Johann Zarco, Luca Marini a Maverick Vinales tiež dokončili kvalifikáciu v prvej desiatke.