Značka: Monaco

Monako v F1 minimálne do roku 2025

F1 bude pokračovať v pretekoch v uliciach Monackého kniežatstva, keďže v utorok bola podpísaná nová trojročná zmluva. Budúcnosť prestížnych pretekov bola v posledných týždňoch a mesiacoch veľmi otázna kvôli mnohým prekážkam a detailom, no Stefano Domenicali dnes oznámil, že Monako zostane v kalendári pretekov F1 minimálne do roku 2025. Podľa niektorých odhadov Monako počítalo za miesto v kalendári „len“ 15 miliónov eur, teda aspoň o polovicu menej ako na väčšine ostatných pretekárskych okruhov, preto sa F1 snažila buď zvýšiť poplatok, alebo by miesto v kalendári pripadlo inému organizátorovi. Majiteľom F1 sa vraj nepáči ani to, že si na vysielanie pretekov najali vlastného režiséra, namiesto toho, aby sa o to starali zamestnanci F1 TV. a tiež sa diskutovalo, že Monako bolo na trati dovo
Verstappen ocenil tímový úspech Red Bullu

Verstappenovi sa po pretekoch uľavilo, pretože po sobotňajšom sklamaní v kvalifikácii, keď obsadil štvrté miesto, sa mu tentoraz predsa len podarilo vybojovať dobrý výsledok v pretekoch. Jazdec Red Bullu zdôraznil, že v stratégii tímu zohrali veľmi dôležitú úlohu. "Po sobotňajšej kvalifikácii som urobil maximum, keď som pre červenú vlajku prišiel o rýchle kolo. Dnes som sa snažil urobiť všetko, čo som mohol. Ako tím sme skutočne odviedli dobrú prácu so stratégiou a predbehli sme Ferrari." https://twitter.com/F1/status/1531188663681290240 Výsledok pretekov bol pre Holanďana úľavou. "Ako celý tím môžeme byť s dneškom spokojní. Bolo to náročné kvôli dažďu, ale preteky sme rozbehli dobre a zvýšil som si náskok na body, čo som v sobotu nečakal. To je pozitívum."
FIA potvrdila monacké víťazstvo Pereza a Red Bullu

Rozhodcovia FIA zamietli odvolanie Ferrari, čím potvrdili víťazstvo Sergia Pereza na Veľkej cene Monaka a tretie miesto Maxa Verstappena. Perez vyhral dažďom zmáčanú Veľkú cenu Monaka, kým Carlos Sainz z Ferrari skončil druhý a Max Verstappen tretí. Tím Ferrari sa ale proti výsledkom pretekov odvolal, keďže obaja pretekári Red Bullu sa údajne dopustili priestupku po zastávkach v boxoch, keď na výjazde na trať prešli cez žltú čiaru. Rozhodcovia vypočuli pretekárov aj zástupcov oboch tímov a následne zamietli odvolanie Ferrari, čím potvrdili víťazstvo Pereza a tretie miesto aktuálneho majstra sveta. Ferrari tvrdilo, že Verstappen prešiel cez čiaru na ceste späť na trať, pričom uviedol podobný prehrešok od Jukiho
Alonso: Nie je to môj problém, ak Lewisa rozčuľuje moja jazda

Fernando Alonso po pretekoch v Monaku povedal, že to nie je jeho problém, ak sa Lewis Hamilton hnevá na pomalú jazdu Španiela, aby si dával pozor na opotrebovanie pneumatík. Alonso po zastavení pretekov nasadil na svoje auto stredne tvrdé pneumatiky a keď sa opäť rozbehli, jazdil oveľa pomalšie ako súperi pred ním na siedmom mieste. Alpský pretekár strácal na lídrov štyri sekundy na kolo, čo značne nahnevalo za ním jazdiaceho Hamiltona. Alonso v posledných 15 minútach pretekov zrýchlil a dokonca zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov, neskôr vysvetlil, že tím zhodnotil, že ak chce preteky dokončiť bez dodatočnej zmeny, bude si musieť dávať veľký pozor na opotrebovanie pneumatík. "Nedokázali by sme dokončiť preteky v plnom tempe, keďže by som s touto súpravou musel odjazdiť 33 kôl," vysvetlil. "Bolo to o
Ferrari podalo sťažnosť na údajné pochybenie jazdcov Red Bullu

Tím Ferrari podal oficiálnu sťažnosť na výsledky Veľkej ceny Monaka, keďže Sergio Perez a Max Verstappen údajne prekročili bielu čiaru pri výjazde z boxov. Verstappen sa dostal do boxov v 22. kole pretekov, kde nasadil na auto pneumatiky pre suchú trať, aj keď bolo stále trochu mokré. Holanďan sa na trať vrátil na treťom mieste, pred svojim rivalom v boji o majstrovský titul Charlesom Leclercom. No pri zrýchľovaní na trať dostalo jeho auto mierne šmyk a priblížilo sa k čiare, ktorú pretekári nesmú prekročiť. Rozhodcovia na pretekoch incident neštudovali, no vo Ferrari sa domnievajú, že aktuálny majster sveta jazdil po čiare alebo cez ňu. Víťaz pretekov Sergio Perez sa údajne dopustil rovnakého previnenia, ktoré rozhodcovia zaznamenali, no nepotrestali. FIA
Leclerc v skrátenej kvalifikácii na pole position v Monaku

Charles Leclerc si pred domácimi pretekmi v Monaku vybojoval najlepšiu východiskovú pozíciu. Vedľa neho odštartuje z prvého radu jeho tímový kolega Carlos Sainz, pričom druhý štartový rad obsadili pretekári tímu Red Bull Racing Sergio Perez a Max Verstappen. https://twitter.com/F1/status/1530566491766136837 Kvalifikácia sa skončila o 30 sekúnd skôr, ako sa Perez otočil a narazil do Sainza a stewardov vyvesených červenou vlajkou. Lando Norris z McLarenu bol piaty, pred Georgeom Russellom a Fernandom Alonsom, ktorí počas odstávky pre nehodu Pereza a Sainza narazili do ochranných pneumatík. https://twitter.com/F1/status/1530566206998052869 Lewis Hamilton skončil kvalifikáciu na ôsmom mieste, pred Sebastianom Vettelom a Estebanom Oconom.
Leclercov druhý tréning Monte Carlo tiež

Charles Leclerc a Ferrari sú pevne odhodlaní zabezpečiť si v sobotu najlepšiu východiskovú pozíciu v kvalifikácii a v nedeľu prejsť cieľom ako prví. Teória aj plán, ale aká bude realita, múdrejší budeme zajtra a v nedeľu. Ale súdiac podľa výkonov The Reds a najmä Leclerca na oboch tréningoch, môžeme bez zlého svedomia potvrdiť ich rolu favorita. Tentoraz boli v druhom tréningu obaja pretekári tímu z Maranella prakticky vo vlastnej lige. Za červenými Ferrari sú dva Red Bully, ktoré tentoraz nedokázali držať krok s tempom pretekárskeho auta F1-75. https://twitter.com/F1/status/1530219221170499589 Charles Leclerc je odhodlaný v nedeľu potešiť svojich domácich fanúšikov. A zatiaľ čo George Russell dokázal napriek ťažkostiam opäť viesť povzbudzujúci tréning, Le
F1 - Veľká cena Monaka, program, počasie, pneumatiky

Na programe sú siedme preteky sezóny 2022, ktoré predstavujú akýsi vrchol kalendára Formuly 1, a to Veľkú cenu Monaka. Pretekársky víkend v Monte Carle tentoraz po prvý raz v histórii netrvá štyri dni, ale iba tri, ako všetky ostatné podujatia. Pretože doteraz sa uvažovalo o tom, že prvé dva tréningy boli na programe už vo štvrtok a piatok bol pre kráľovskú triedu motoršportu voľným dňom. Po tom, čo sa Red Bull ujal vedenia v oboch jazdcoch (Verstappen) a tímoch s dvojitým víťazstvom na GP Španielska, môžeme dúfať v pokračovanie ich súboja s Ferrari, pričom Charles Leclerc, ktorý odišiel z Barcelony, urobí všetko pre to, aby zabezpečil víťazstvo v domácich pretekoch. No vzhľadom na špecifiká pouličnej trate kniežacieho mesta nemôžeme vylúčiť prekvapenie a tu by Mercedes mohol pridať svoje, čo vo vlastnej réžii

Charles Leclerc sa zúčastnil pretekov Monaco Historic na Ferrari 312B3. Muž z Monaka odjazdil dve opatrné kolá a v treťom, keď išiel o niečo rýchlejšie, sa v slávnej zákrute Rascasse rozkrútil a zadnou časťou pretekárskeho auta narazil do ochranných pneumatík, pričom odlomil zadné blatníky. https://twitter.com/HarryJJConreen/status/1525802249435463681 Leclerc vysvetlil, že mu došli brzdy a mal šťastie, že sa to stalo v predmetnej zákrute, inak mohli byť následky oveľa horšie. Nehodu sprevádzal príspevkom na Twitteri, kde napísal: „Práve keď si myslíte, že ste v Monaku vyčerpali všetko svoje šťastie, v zákrute Rascasse v jednej z najväčších historických ikon medzi pretekárskymi autami Formuly 1 vám zlyhajú brzdy. " https://twitter.com/Charles_Leclerc/status/1525809317