Značka: Monako

Perez zo zlého výsledku obvinil dav a kúsky reklamných nápisov

Formula 1
Sergio Perez úplne zrušil najdôležitejšie kvalifikačné zápasy sezóny. Mexičan vybojoval v Monaku len osemnástu štartovnú pozíciu a bol tak len lepší ako dvaja pretekári Sauberu. Zo svojho zlyhania vinil predovšetkým dav na trati a dodal, že problém spôsobili kúsky reklamných nápisov, ktoré pretekári naniesli na trať pri dotyku s plotom. "Dnešná kvalifikácia bola úplná katastrofa. Pri rýchlom pokuse som mal v šiestej a siedmej zákrute veľké problémy s davom na trati. A v ôsmej boli na trati kusy reklamných nápisov, že som musel Stratil som počas toho niekoľko desatín, čo ma stálo postup o pol sekundy, čo je neprijateľné. „Vieme, že na tejto trati sa prakticky nedá predbiehať, takže tento víkend je pre mňa tréningom
FIA je pripravená vyšetriť Pérezovu nehodu v kvalifikácii v Monaku

Formula 1
FIA je pripravená vyšetriť okolnosti havárie Sergia Pereza v kvalifikácii na Veľkú cenu Monaka po tom, čo sa objavili fámy, že Mexičan prizná, že išlo o úmyselný čin, ale pod podmienkou, že jeden z jeho rivalov podá formálnu sťažnosť. V poslednej časti kvalifikácie Perez narazil do zvodidiel na kraji trate, čo spôsobilo prerušenie tréningu a žiadnemu z pretekárov sa nepodarilo prekonať jeho čas. Perez vyhral preteky, ale všetko vyšlo najavo po Veľkej cene Brazílie, kde Perezov tímový kolega Max Verstappen odmietol požiadavku tímu vzdať sa Mexičanovi. Neoficiálne to mala byť nevraživosť zo strany Monaka, keďže Verstappen mal na dobrej ceste vybojovať si najlepšiu východiskovú pozíciu.
Monako v F1 minimálne do roku 2025

Formula 1
F1 bude pokračovať v pretekoch v uliciach Monackého kniežatstva, keďže v utorok bola podpísaná nová trojročná zmluva. Budúcnosť prestížnych pretekov bola v posledných týždňoch a mesiacoch veľmi otázna kvôli mnohým prekážkam a detailom, no Stefano Domenicali dnes oznámil, že Monako zostane v kalendári pretekov F1 minimálne do roku 2025. Podľa niektorých odhadov Monako počítalo za miesto v kalendári „len“ 15 miliónov eur, teda aspoň o polovicu menej ako na väčšine ostatných pretekárskych okruhov, preto sa F1 snažila buď zvýšiť poplatok, alebo by miesto v kalendári pripadlo inému organizátorovi. Majiteľom F1 sa vraj nepáči ani to, že si na vysielanie pretekov najali vlastného režiséra, namiesto toho, aby sa o to starali zamestnanci F1 TV. a tiež sa diskutovalo, že Monako bolo na trati dovo
Jos Verstappen nie je spokojný so stratégiou Red Bullu pre nedeľné preteky

Formula 1
Jos Verstappen bol veľmi nespokojný so stratégiou, ktorú zvolil jeho syn Max na nedeľných pretekoch Red Bullu v Monaku. To malo umožniť Sergiovi Pérezovi vyhrať preteky. Po tom, čo na začiatku pretekov viedli dve Ferrari, Red Bull zavolal Sergia Pereza, aby v šestnástom kole vymenil pneumatiky. Verstappenovi sa to podarilo o dve kolá neskôr. Po zmätku vo Ferrari na zastávkach sa do vedenia dostal Perez a tretí Verstappen. Jos verí, že Red Bull mohol pre celkového lídra zvoliť agresívnejšiu stop stratégiu. "Ako otec som sklamaný z toho, ako preteky dopadli. Maxovo tretie miesto nie je najlepší výsledok," povedal Jos pre oficiálnu stránku Maxa Verstappena.
Sainz: Kolo za Latifi ma stálo víťazstvo

Formula 1
Carlos Sainz po pretekoch vyjadril svoj hnev na Nicholasa Latifiho. Kanaďan mal Španielovi prekážať vo výjazde, a tak mu zabrániť dostať sa do vedenia a prípadne aj vyhrať. Keď trať v Monaku po počiatočnom daždi začala vysychať, Sainz sa rozhodol zostať na úplne mokrých pneumatikách, kým nevyschli natoľko, aby umožnili použitie pneumatík na suchú trať. Stratégiu, s ktorou by mohol prísť z tretieho miesta k prvému víťazstvu v kariére. Ale kvôli pomalému prvému kolu po zastávke ho predbehol Sergio Perez, ktorý svoju druhú zastávku urobil o kolo neskôr a dostal sa do vedenia o dve sekundy. Bezprostredne po pretekoch Sainz priznal, že stratil šancu na víťazstvo, keď vo svojom „out-lape“ predbehol kolo za druhým. Španiel nie je šikovný
Chaotické monacké preteky skrátka pre Pereza

Formula 1
Sergio Perez je víťazom siedmych pretekov sezóny v Monaku. Na pódiu sa k nemu pridali Carlos Sainz a Max Verstappen. https://twitter.com/F1/status/1530942665487003654 Domáce eso Charles Leclerc skončilo štvrté. Monačan bol tentoraz obeťou stratégie Ferrari. Piate miesto obsadil George Russell pred Landom Norrisom a Fernandom Alonsom. Lewis Hamilton bol ôsmy. Esteban Ocon a Valtteri Bottas doplnili prvú desiatku. Preteky sa pre dážď začali s hodinovým oneskorením za safety car. https://twitter.com/F1/status/1530898904119746560 Nicholas Latifi a Lance Stroll narazili počas jazdy za safety carom do steny a museli ísť pre blatníky a pneumatiky. „Skutočné preteky“ sa potom začali na štarte tretieho kola
Marko verí, že Leclerc si trest zaslúži

Formula 1
Helmut Marko je presvedčený, že pretekári by mali potrestať Charlesa Leclerca. Muž z Monaka vynechal váženie v druhej časti kvalifikácie. Následne ho tam dotlačili mechanici Ferrari. Ferrari potvrdilo, že na aute počas presunu nič nemenili. Incident nie je v štádiu vyšetrovania. To však Markovi nezabránilo v tom, aby požadoval penaltu pre Monaca, ktorý sa delil o prvý rad s Carlosom Sainzom. Pre rakúsku ORF po kvalifikácii povedal: "Prešiel okolo vážnice. Na aute nič nemenili, ale podľa pravidiel by si zaslúžil penalizáciu. Proti Leclercovi nič nemám. Mal veľa smolu v Monaku v minulých rokoch a zaslúži si dobrý výsledok, ale nemyslím si, že odtláčanie od mechanikov je správne."
Leclerc v skrátenej kvalifikácii na pole position v Monaku

Formula 1
Charles Leclerc si pred domácimi pretekmi v Monaku vybojoval najlepšiu východiskovú pozíciu. Vedľa neho odštartuje z prvého radu jeho tímový kolega Carlos Sainz, pričom druhý štartový rad obsadili pretekári tímu Red Bull Racing Sergio Perez a Max Verstappen. https://twitter.com/F1/status/1530566491766136837 Kvalifikácia sa skončila o 30 sekúnd skôr, ako sa Perez otočil a narazil do Sainza a stewardov vyvesených červenou vlajkou. Lando Norris z McLarenu bol piaty, pred Georgeom Russellom a Fernandom Alonsom, ktorí počas odstávky pre nehodu Pereza a Sainza narazili do ochranných pneumatík. https://twitter.com/F1/status/1530566206998052869 Lewis Hamilton skončil kvalifikáciu na ôsmom mieste, pred Sebastianom Vettelom a Estebanom Oconom.