Značka: Monte Carlo

Leclerc v skrátenej kvalifikácii na pole position v Monaku

Formula 1
Charles Leclerc si pred domácimi pretekmi v Monaku vybojoval najlepšiu východiskovú pozíciu. Vedľa neho odštartuje z prvého radu jeho tímový kolega Carlos Sainz, pričom druhý štartový rad obsadili pretekári tímu Red Bull Racing Sergio Perez a Max Verstappen. https://twitter.com/F1/status/1530566491766136837 Kvalifikácia sa skončila o 30 sekúnd skôr, ako sa Perez otočil a narazil do Sainza a stewardov vyvesených červenou vlajkou. Lando Norris z McLarenu bol piaty, pred Georgeom Russellom a Fernandom Alonsom, ktorí počas odstávky pre nehodu Pereza a Sainza narazili do ochranných pneumatík. https://twitter.com/F1/status/1530566206998052869 Lewis Hamilton skončil kvalifikáciu na ôsmom mieste, pred Sebastianom Vettelom a Estebanom Oconom.
Leclercov druhý tréning Monte Carlo tiež

Formula 1
Charles Leclerc a Ferrari sú pevne odhodlaní zabezpečiť si v sobotu najlepšiu východiskovú pozíciu v kvalifikácii a v nedeľu prejsť cieľom ako prví. Teória aj plán, ale aká bude realita, múdrejší budeme zajtra a v nedeľu. Ale súdiac podľa výkonov The Reds a najmä Leclerca na oboch tréningoch, môžeme bez zlého svedomia potvrdiť ich rolu favorita. Tentoraz boli v druhom tréningu obaja pretekári tímu z Maranella prakticky vo vlastnej lige. Za červenými Ferrari sú dva Red Bully, ktoré tentoraz nedokázali držať krok s tempom pretekárskeho auta F1-75. https://twitter.com/F1/status/1530219221170499589 Charles Leclerc je odhodlaný v nedeľu potešiť svojich domácich fanúšikov. A zatiaľ čo George Russell dokázal napriek ťažkostiam opäť viesť povzbudzujúci tréning, Le
F1 - Veľká cena Monaka, program, počasie, pneumatiky

Formula 1
Na programe sú siedme preteky sezóny 2022, ktoré predstavujú akýsi vrchol kalendára Formuly 1, a to Veľkú cenu Monaka. Pretekársky víkend v Monte Carle tentoraz po prvý raz v histórii netrvá štyri dni, ale iba tri, ako všetky ostatné podujatia. Pretože doteraz sa uvažovalo o tom, že prvé dva tréningy boli na programe už vo štvrtok a piatok bol pre kráľovskú triedu motoršportu voľným dňom. Po tom, čo sa Red Bull ujal vedenia v oboch jazdcoch (Verstappen) a tímoch s dvojitým víťazstvom na GP Španielska, môžeme dúfať v pokračovanie ich súboja s Ferrari, pričom Charles Leclerc, ktorý odišiel z Barcelony, urobí všetko pre to, aby zabezpečil víťazstvo v domácich pretekoch. No vzhľadom na špecifiká pouličnej trate kniežacieho mesta nemôžeme vylúčiť prekvapenie a tu by Mercedes mohol pridať svoje, čo vo vlastnej réžii
Leclerc bez penalizácie - do pretekov v Monaku štartuje z prvého miesta

Formula 1
Charles Leclerc sa na domácich pretekoch v Monaku vyhne výmene prevodovky a z toho vyplývajúcej strate piatich štartových miest, takže Monačan bude hnať za víťazstvom z najlepšej východiskovej pozície. Jazdec Ferrari zajazdil najrýchlejší čas v kvalifikácii, no v ďalšom kole urobil chybu a narazil do plota a kolízia vyvolala otázku, či nie je poškodená aj prevodovka. Vo Ferrari cez noc skontrolovali prevodovku a zistili, že nie je poškodená, takže Leclerc s ňou bude môcť súťažiť v pretekoch, čím sa vyhne penalizácii za zmenu. Pre rodáka z Monaka, ktorý štartuje z prvého miesta, sú to už ôsme preteky a Max Verstappen odštartuje z prvého štartového radu.
Monako začína s prípravami na tohtoročné preteky

Formula 1
Minulý rok bolo Monako jedným z 13 miest zrušených v dôsledku globálnej pandémie koronavírusu. Bolo to prvýkrát od roku 1954, čo sa v uliciach Monte Carla nekonali preteky majstrovstiev Formuly 1. Historická Veľká cena Monaka, na ktorej sa predstavili historické pretekárske autá F1, bola ďalšou obeťou pandémie, ale tentoraz kniežatstvo na Cote d „Azur je pripravený na komplikované obdobie, keďže úrady dali zelenú pretekom Formuly 1, historickej Veľkej cene a Formule E. Vo vyhlásení sa uvádza: „Po špeciálnom roku 2020, keď sme ho museli zrušiť kvôli pandémii Covid-19 kniežatstvo obnovilo svoje zvyky a pripravuje sa na mimoriadnu príležitosť privítať tri veľké podujatia medzi 23. aprílom a 23. májom 2021. Tohtoročný ročník bude výnimočný. V pláne sú tri podujatia. Pol

Formula 1
V tento deň roku 2012 v kvalifikácii na Veľkú cenu Monte Carla získal Michael Schumacher svoju poslednú najlepšiu východiskovú pozíciu po tom, čo v tesných pretekoch porazil Marka Webbera len o 0.08 sekundy. Pre sedemnásobného majstra sveta F1 to bola zároveň prvá "pole position" po sezóne 2006, teda po jeho návrate do Formuly 1, no do oficiálnych štatistík sa nerátala, keďže Nemec sa zrazil s Brunom Sennom. predchádzajúce preteky v Španielsku a bol penalizovaný stratou piatich štartových miest. Schumi vyhral kvalifikáciu 68-krát a svoju poslednú oficiálne uznanú „žrď“ vyhral na Veľkej cene Francúzska v roku 2006, čím vytvoril rekord, ktorý trval 11 rokov, kým ho neprekonal Lewis Hamilton na Veľkej cene Talianska v roku 2017. https://youtu.be/RhemGJgwdpM
Princ Albert naznačil zmeny na trati v Monaku

Formula 1
V Monackom kniežatstve v súčasnosti prebiehajú rozsiahle práce v hodnote približne dvoch miliárd eur, ktoré umožnia Monte Carlu získať ďalšie pozemky, čo by mohlo spustiť aj zmeny na legendárnej trati, na ktorej sa jazdia preteky Formuly 15. Kniežatstvo zaplní more a získa tak nových 2025 árov pevniny a práce prebiehajú tesne pred začiatkom tunela, ktorým každoročne premávajú pretekárske autá na VC Monaka. Očakáva sa, že projekt bude dokončený v roku XNUMX a nová štvrť sa bude volať Portirjev zaliv, kde, samozrejme, vyrastú drahé obytné budovy, ako aj niektoré verejné plochy, park a malý prístav. Princ Albert však naznačil, že novovzniknuté územie môže slúžiť aj ako doplnková súčasť slávnej kľukatej trate v Monaku. „Vždy hľadáme možnosti, ako trať predĺžiť, preto p
Räikkönen po dlhých deviatich rokoch od prvého štartového miesta

Formula 1
Kimi Räikkönen obsadil v kvalifikácii na Veľkú cenu Monaka svoju sedemnástu najlepšiu štartovaciu pozíciu v kariére, prvú po takmer deviatich rokoch. Fín naposledy štartoval do pretekov z prvého miesta 23. júna 2008 na GP Francúzska, teda pred 128 pretekmi, a dnes v Monaku bol Fín príliš silný aj na svojho tímového kolegu Sebastiana Vettela. Štvornásobný majster sveta skončil v kvalifikácii 0.043 s za Räikkönenom. Tretí bol Valtteri Bottas, ktorý bol o 0.002 s pomalší ako Vettel a za svojim krajanom tak zaostal o 0.045 s. Lewis Hamilton ukončil kvalifikáciu už v druhej časti a do pretekov odštartuje zo 14. štartovej pozície. Räikkönen tak má aspoň teoreticky najlepší východiskový bod pre zajtrajšie víťazstvo. Majster sveta zo sezóny 2007 vyhral svoje posledné preteky v roku 2013, keď pretekal
Smrť pri prvom teste Rallye Monte Carlo

WRC
Sezóna majstrovstiev sveta v rely ani nezačala dobre, keď už bola poznačená tragédiou. Na zľadovatenej ceste prvej rýchlostnej skúšky Rallye Monte Carlo Hayden Paddon, vodič Hyundai, stratil kontrolu nad autom v ľavej zákrute a zadnou časťou narazil do skalnatého brehu na okraji cesty. S ním a jeho spolujazdcom Johnom Kennardom bolo všetko v poriadku a pretekárska i20 tiež nebola nadmerne poškodená, no nanešťastie na mieste výjazdu stál nepozorný divák, ktorý po zrážke s pretekárskym autom ležal v bezvedomí. Záchranári ho previezli vrtuľníkom do nemocnice v Nice, kde bohužiaľ zomrel. Organizátori spustili vyšetrovanie, prečo divák stál na nevhodnom mieste a kto je zaň zodpovedný, tím Hyundai vyjadril sústrasť rodine zosnulého.
Nová sezóna, nové auto, ale Ogier zostáva na špici

WRC
Sebastien Ogier začal spoluprácu s novým tímom M-sport najlepším časom na takzvanom shakedowne pred Rallye Monte Carlo, ktorá je prvou tohtoročnou rely majstrovstiev sveta v rally - sezóne WRC. Ogier dokončil 3,35 kilometrovú etapu s náskokom štyroch sekúnd pred bývalým tímovým kolegom Andreasom Mikkelsenom na Škode Fabia R5 triedy WRC2. Ogierov tímový kolega Ott Tanak bol tretí a Jari-Matti Latvala za volantom Toyoty Yaris zajazdil štvrtý čas testu. Piaty a šiesty čas obsadili pretekári Hyundai Hayden Paddon a Dani Sordo, za nimi Latvalov tímový kolega Juho Hanninen. Ôsmy čas dosiahol tretí jazdec Hyundai Thierry Neuville. Niektorí pretekári boli trochu zdržanlivejší a