Značka: formula1

Nový systém bodovania v F1?

Systém bodovania vo Formule 1 by mohol v budúcnosti prejsť zmenami. Podľa nového systému by bodovo získavalo prvých dvanásť pretekárov, pričom posledný bod teraz získava pretekár na desiatom mieste. O zavedení nového bodovacieho systému sa má rokovať budúci týždeň, schváliť ho musí minimálne šesť zo súčasných desiatich tímov. Aktuálny systém bodovania: Poradie 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 251815121086421.Race1 Navrhovaný systém: Poradie 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.11.12. 25181512108654321. XNUMX. XNUMX. ZávodXNUMX
Ricciardo: Rozvaril mi krv!

Austrálčan Daniel Ricciardo hovorí, že rivalovi Lancovi Strollovi začala vrieť krv po tom, čo Kanaďan na VC Číny narazil do jeho auta a obvinil ho. Preteky spomalilo safety car, no skôr ako sa v 27. kole mohli pokračovať, Fernando Alonso urobil menšiu chybu, ktorá spustila reťazovú reakciu pretekárov za ním. Hlavným aktérom bol jeho spoluhráč z Aston Martin Lance Stroll, ktorý narazil do zadnej časti Ricciardovho VCARB01 a vrazil ho do McLarenu Oscara Piastriho. Stroll dostal od športových komisárov na pretekoch 10-sekundovú penalizáciu a dva trestné body (celkovo ich bolo sedem za 12 mesiacov), ale to nepomohlo Ricciardovi, ktorý bol na pokraji svojich prvých bodov v tomto ročníku. čo sa mu zrejme mohlo hodiť vzhľadom na to, že na konci s
Verstappena nezastavili ani dve pozastavenia pretekov v Číne

Max Verstappen vyhral Veľkú cenu Číny, kam sa Formula 2019 vrátila prvýkrát od roku XNUMX, a nezastavili ho ani dve bezpečnostné autá. Holanďan oslavoval na okruhu v Šanghaji prvýkrát v kariére. Na druhom mieste dokončil preteky Brit Lando Norris, ktorý bol príliš tvrdý na Sergia Pereza, ktorý štartoval do pretekov z druhého miesta a skončil tretí. Piloti Ferrari Charles Leclerc a Carlos Sainz obsadili štvrté a piate miesto. Jazdec Mercedesu George Russell bol šiesty, Fernando Alonso, ktorý ako jediný zvolil najmäkšiu zmes pneumatík pre strednú časť pretekov, bol na konci siedmy a ôsmy Oscar Piastri, ktorý odjazdil poslednú časť pretekov s poškodené auto po zrážke dvoch Daniel Ricciardo a Lance Stroll. Lewis Hamilton po havárii v kvalifikácii,
Sedemnásobný šampión obvinil z havárie vietor, Russell rozdiely v autách popiera

Lewis Hamilton začal pretekársky víkend F1 v Šanghaji sľubným druhým miestom v kvalifikácii na šprintérske preteky, v ktorých chvíľu viedol po agresívnej obrane v prvej zákrute 19-kolového testu, aby skončil na druhom mieste. Hoci v pretekoch zaostal za víťazným Maxom Verstappenom o trinásť sekúnd, v priebehu desiatich kôl preťal cieľovú pásku s dvojsekundovým náskokom pred Perezom a Charlesom Leclercom, čo Britovi dodávalo nádej, že ešte môže zamiešať veci na špici. zvyšok pretekárskeho víkendu. Ale v kvalifikácii na nedeľnú Veľkú cenu Číny urobil chybu v štrnástej zákrute posledného rýchleho kola prvej časti kvalifikácie, čím sa dostal na 18. miesto a vypadol z rozjazdu. Sedemnásobný majster sveta je po kvalifikácii
Aston Martin sa po havárii Sainza odvoláva na výsledky kvalifikácie

Tím Aston Martin podal oficiálne odvolanie proti výsledkom kvalifikácie na Veľkú cenu Číny v súvislosti s nehodou Carlosa Sainza, pretože sa domnieva, že Španielovi nemalo byť umožnené pokračovať v kvalifikačnom tréningu potom, čo bol tento prerušený. k jeho nehode. V druhej časti kvalifikácie Sainz v poslednej zákrute kola zišiel z trate a pretočil sa na rezervných pneumatikách, čo spôsobilo, že kvalifikáciu zastavili s červenou vlajkou. Pilot Ferrari sa však dokázal vrátiť do boxov, kde mechanici opravili menšie poškodenie auta, takže po obnovení kvalifikácie sa mu podarilo vrátiť na trať a prebojovať sa na koniec štartového roštu, kde obsadil siedme miesto. mriežka. Ale v Aston Martin sa odvolávajú na pravidlo, ktoré hovorí, že jazdec, ktorý počas kvalifikácie do šprintu al
Verstappen dal veci do poriadku v hlavných kvalifikáciách

Max Verstappen si po ťažkostiach v daždivej kvalifikácii na piatkové šprintérske preteky vybojoval najlepšiu východiskovú pozíciu v hlavnej jazde do hlavných pretekov s náskokom troch desatín pred tímovým kolegom Sergiom Perezom a takmer polsekundovým náskokom pred výborným Fernandom. Alonso, ktorý bol tretí. https://twitter.com/F1/status/1781597964885967278 Štvrté miesto získal Lando Norris, inak najrýchlejší jazdec v kvalifikácii šprintérskych rozstrelov, a piaty bol druhý pilot McLarenu Oscar Piastri. Šiesty bol Charles Leclerc, ktorý odrazil tímového kolegu Carlosa Sainza, ktorý spôsobil zastavenie v druhom stinte, keď sa rozkrútil a narazil do rezervných pneumatík. George Russell bol ôsmy, zatiaľ čo jeho tímový kolega Lewis Hamilton vypadol v prvej časti kvalifikácie a do pretekov odštartuje ako osemnásty.
Alonso dostal penalizáciu za kolíziu so Sainzom

Fernando Alonso dostal 10-sekundovú penalizáciu a tri trestné body za kolíziu s Carlosom Sainzom v šprintérskych pretekoch F1 v Číne. Jazdec Aston Martin bojoval s jazdcami Ferrari o tretie miesto v pretekoch, pričom Sainz mal v deviatej zákrute miernu kolíziu, len dve kolá do konca. Alonso pri tom prepichol pneumatiku a musel odstúpiť, no komisári usúdili, že väčšiu časť zodpovednosti za incident nesie dvojnásobný majster sveta, a tak ho potrestali časovou penalizáciou, ktorá inak nemení poradie. , a na konto si pripísal tri trestné body. Spolu s trestnými bodmi z Austrálie má Alonso teraz šesť a je na polceste k dvanástim bodom, ktoré nesú zákaz preteku. https://twitter.com/F1/status/1781544437987918108
Sklamanie v kempe Hamilton: Prečo dostal Norris kolo späť?

Keď stewardi pretekov F1 v čínskom Šanghaji vymazali čas Landa Norrisa, ktorý bol o viac ako sekundu rýchlejší ako pokus Lewisa Hamiltona, už to vyzeralo, že jazdec Mercedesu sa po dlhej absencii aspoň tentokrát dostane na čelo poradia. z čela priebežného poradia. Pilot McLarenu však vrátil čas na kolo, čo spôsobilo medzi fanúšikmi Hamiltona značný zmätok a sklamanie. Prečo FIA vymazala čas na kolo Landa Norrisa a potom ho obnovila? Norris vyšiel z trate v záverečnej zákrute pred posledným rýchlym kolom. Za normálnych okolností by preto FIA mala vymazať aj nasledujúce kolo, pretože na niektorých pretekárskych okruhoch, ako je Red Bull Ring v Rakúsku, môže jazda mimo trate v poslednej zákrute pred začiatkom nového kola dať jazdcovi výhoda. Ale v hrozných poznámkach
Verstappen víťazom šprintérskych pretekov v Číne

Max Verstappen doplatil na to, čo stratil v kvalifikácii v šprintérskych pretekoch F1 v Číne, aby vyhral po tom, čo sa v polovici 19-kolových pretekov dostal do vedenia. Holanďan sa do nonstop pretekov pustil trochu neochotne po tom, čo sa mu nenabíjala batéria auta a neúčasť hviezdy Red Bullu využil na čele kolóny Lewis Hamilton, ktorý sa v pretekoch ujal vedenia s agresívnym manéver proti Landovi Norrisovi v prvej zákrute. No aktuálny majster sveta, ktorý musel v prvých kolách odraziť zjavne rýchlejšieho Carlosa Sainza, problémy vyriešil a následne si rýchlo poradil s Fernandom Alonsom na druhom mieste a onedlho bez väčších problémov aj s vedúcim Hamiltonom, ktorý sa musel vyrovnať na druhé miesto a dobrých dvanásť sekúnd za sebou. https
"Vymazaný" Norris si vybojoval najlepšiu východiskovú pozíciu do čínskeho šprintu

Najlepšiu východiskovú pozíciu do sobotňajších šprintérskych pretekov v Šanghaji si v extrémne náročných podmienkach poslednej časti kvalifikácií šprintérskych rozstrelov vybojoval Brit Lando Norris. McLaren sa dostal do čela časových výkazov s časom 1:57.940, ktorý bol pôvodne vylúčený z trate pred začiatkom rýchleho kola, aby sa však opäť vrátil do vedenia pretekov ku sklamaniu z najvyššie umiestneného Lewisa Hamiltona. https://twitter.com/F1/status/1781270778865922243 Hamilton, ktorý zajazdil o viac ako sekundu (+1.261 s) horší čas ako Norris, tak štartuje do šprintérskych pretekov z druhého miesta a Fernando Alonso a Max Verstappen, ktorý na mokrej trati dvakrát vyšiel z trate a zostal bez času na kolo. Kvalifikácia rozstrelu v šprinte od le