Značka: monacogp

Verstappen k dominantnému víťazstvu na mokro-suchej mníchovskej rulete

Max Verstappen je víťazom pretekov F1 na Veľkú cenu Monaka, v ktorých ho od vedenia neoddelili ani lejaky v druhej časti pretekov. Pilot Red Bullu oslavoval 39. víťazstvo v kariére. Preteky skončil na stupňoch víťazov aj Španiel Fernando Alonso, ktorý Holanďana počas celých pretekov nasledoval, no nepodarilo sa mu pripraviť útok a do cieľa dobehol takmer s polminútovým odstupom. Tretie miesto si vybojoval Francúz Esteban Ocon, v prvej päťke skončili pretekári Mercedesu Lewis Hamilton a George Russell, ktorí si svoje miesto udržali aj napriek päťsekundovej penalizácii za nebezpečný návrat na trať. https://twitter.com/F1/status/1662834545480151040 Štart prebehol bez incidentov a Max Verstappen sa v prvej zákrute ujal vedenia pred Fernandom Alonsom, Estebanom Oconom, Carlosom Sainzom a Lewisom Hamiltonom. Na konci kola
Leclerc je potrestaný tromi miestami za bránenie Norrisovi

Charles Leclerc odštartuje svoje domáce preteky v Monaku zo šiesteho miesta po tom, čo ho športoví komisári potrestali za znemožnenie Landa Norrisa v záverečnej časti kvalifikácie. Jazdec Ferrari by sa inak na domácej pôde hnal za víťazstvom z druhého štartového radu, keďže bol v kvalifikácii tretí, no teraz bude mať kvôli trestu za prekážku v tuneli pred sebou na štarte Maxa Verstappena a Fernanda Alonsa. , ako aj Esteban Ocon, Carlos Sainz a Lewis Hamilton. Komisári sa k trestu vyjadrili, že väčšinu viny na prekážke má tím, ktorý neinformoval svojho vodiča o blížiacom sa aute. https://twitter.com/F1/status/1662504357416566784
Verstappen najrýchlejší v druhom tréningu pred oboma Ferrari

Max Verstappen zajazdil najrýchlejší čas druhého voľného tréningu F1 na Veľkú cenu Monaka, pričom piloti Ferrari Charles Leclerc a Carlos Sainz sa mu priblížili len o desatinu sekundy. Fernando Alonso a Lando Norris boli nakoniec medzi piatimi najrýchlejšími pretekármi tréningu, Lewis Hamilton bol šiesty pred Sergiom Pérezom. Valtteri Bottas bol ôsmy, Pierre Gasly bol deviaty a Esteban Ocon bol desiaty.
Sainzov prvý tréning v Monaku, Verstappen iba šiesty

Carlos Sainz bol najrýchlejším jazdcom v prvom voľnom tréningu F1 na Veľkú cenu Monaka. Najbližšie k Španielovi na Ferrari bol krajan Fernando Alonso (Aston Martin), pilot Mercedesu Lewis Hamilton zajazdil tretí čas s mankom 0.663 s. Špecialista na pouličné preteky Sergio Perez bol štvrtý, kým Charles Leclerc zajazdil piaty čas pred úradujúcim majstrom sveta Maxom Verstappenom.

Mercedes dal W1 veľký aktualizačný balík pre preteky F14 v Monaku a prvé fotografie odhaľujú, že sa vzdali bezstranného dizajnu. Pretekárske auto dostane aj nové spodné a predné zavesenie v Monte Carle, pričom všetky mali byť prvýkrát použité pred týždňom v Imole, kde boli preteky zrušené kvôli záplavám. https://twitter.com/AlbertFabrega/status/1661422587795079169
Gulf ochotný pripraviť unikátne maľby pre Williamsa

Ropná spoločnosť Gulf, ktorá sa prezentovala ako sponzor tímu Williams, je naklonená príprave unikátnych náterov pretekárskych áut na jeden závod. Logá Gulf budú viditeľné na prednej časti a zadnom krídle tímového auta Williams a vedenie spoločnosti je naklonené myšlienke pripraviť pre jeden závod vzhľad auta venovaný hlavne Gulf, ako sme boli svedkami na GP Monaka 2021. , keď Gulf pripravil takúto farebnosť spolu s vtedajším partnerom, McLarenom. Ťah tímu a sponzora bol publikom príjemne prijatý. V roku 2021 označili Gulf a McLaren svoju spoluprácu unikátnym lakovaním pretekárskych áut na Veľkej cene Monaka.
Monako v F1 minimálne do roku 2025

F1 bude pokračovať v pretekoch v uliciach Monackého kniežatstva, keďže v utorok bola podpísaná nová trojročná zmluva. Budúcnosť prestížnych pretekov bola v posledných týždňoch a mesiacoch veľmi otázna kvôli mnohým prekážkam a detailom, no Stefano Domenicali dnes oznámil, že Monako zostane v kalendári pretekov F1 minimálne do roku 2025. Podľa niektorých odhadov Monako počítalo za miesto v kalendári „len“ 15 miliónov eur, teda aspoň o polovicu menej ako na väčšine ostatných pretekárskych okruhov, preto sa F1 snažila buď zvýšiť poplatok, alebo by miesto v kalendári pripadlo inému organizátorovi. Majiteľom F1 sa vraj nepáči ani to, že si na vysielanie pretekov najali vlastného režiséra, namiesto toho, aby sa o to starali zamestnanci F1 TV. a tiež sa diskutovalo, že Monako bolo na trati dovo
Hamilton zasiahol Mercedes po pretekoch: Išli sme zle

Lewis Hamilton odchádza z Monaka veľmi sklamaný. Brit skončil v kvalifikácii siedmy, napriek tomu, že začal preteky o miesto vyššie, keď Charles Leclerc nemohol odštartovať pre poruchu auta, a skončil siedmy. Jazdec Mercedesu, rovnako ako tím konštruktérov, prišiel o prvenstvo v šampionáte po tom, čo sa v prvej časti pretekov nepodarilo nájsť cestu pred Pierra Gaslyho na Alpha Tauri a zastávka na predbehnutie Francúza cez boxy sa skončila stratou. o dve miesta proti Sebastianovi Vettelovi a Sergiovi Perezovi, aj keď v samotnom prevedení nebola chyba. Hamilton zhodnotil, že išlo o taktickú chybu. „Stálo nás to tri mestá a naozaj neviem, ako na to reagovať,“ povedal. „Budeme sa o všetkom rozprávať za zatvorenými dverami a spoločne pracovať na ďalšom