Značka: Jeddah

Piastri: Súboj s Hamiltonom odhalil naše slabé stránky

Oscar Piastri dokončil preteky v Jeddahu na solídnom štvrtom mieste, no v závere bol trochu sklamaný, keďže väčšinu pretekov strávil priamo za Lewisom Hamitonom, ktorý ho nedokázal nijako predbehnúť. „Spása“ prišla až v tridsiatom šiestom kole, keď Brit jazdil na výmenu pneumatík. Mclaren na začiatku víkendu zdôraznil nedostatok konečnej rýchlosti v porovnaní s ich konkurentmi. Bolo to veľmi evidentné v pretekoch, keď Piastri napriek pomoci systému DRS nedokázal Hamiltona na rovinke štart-cieľ žiadnym spôsobom predbehnúť. Na otázku, či bol súboj s Hamiltonom zábava, odpovedal: "Nepovedal by som, že zábava je to správne slovo. Keďže som ho nemohol v žiadnom prípade predbehnúť, trochu som znervóznel. Nemal som len dostatočnú rýchlosť na rovinke prejsť ho ug
Bearman: Dúfam, že som dokázal, že si zaslúžim miesto vo Formule 1

Oliver Bearman dúfa, že jeho výkon na pretekoch v Jeddahu ukázal, že si zaslúži miesto vo Formule 1 pre sezónu 2025. Mladý anglický pilot skončil vo svojich prvých pretekoch vo Formule 1 na jednej z najnáročnejších tratí siedmy a nechal za sebou aj veľa skúsenejší krajan Lando Norris a Lewis Hamilton. Jeho úspech je ešte väčší, ak vieme, že bol povolaný ako náhrada za Carlosa Sainza na poslednú chvíľu, len pár hodín pred začiatkom tretieho voľného tréningu. Na prípravu na samotné preteky teda prakticky nemal čas. V kvalifikácii skončil jedenásty po tom, čo mu tesne ušiel záverečná etapa. V sobotu viedol preteky bez väčších chýb a pod tlakom sa nepoddal ani vtedy, keď ho v cieli na mäkkých pneumatikách prenasledovali Norris s Hamiltonom.
Hamilton: Potrebujeme veľké zmeny

Lewis Hamilton po pretekoch v Jeddahu, ktoré skončil na skromnom deviatom mieste, povedal, že jeho pretekárske auto potrebuje veľké zmeny, ak chcú bojovať o popredné miesta. Počas pretekov mal pocit, že kvôli nie nekonkurenčnému pretekárskemu autu preteká v úplne inej kategórii. Brit ani neriskoval, že zvolí inú stratégiu. Po nehode Lanca Strolla v úvodnom úseku vošlo na trať safety car. Väčšina pretekárov to využila na rýchlu výmenu pneumatík. V Mercedese sa rozhodli rozdeliť stratégiu a na rozdiel od Russella Hamiltona nepovolali na výmenu pneumatík. To sa mohlo vyplatiť, ak by safety car v závere pretekov opäť vstúpilo na trať, čo sa nestalo. „Pretekárske auto je relatívne dobré v pomalých a stredne rýchlych zákrutách
Pérezovi chýbajú od zákazu štartu len štyri body

Sergio Perez si bude musieť dávať pozor najmä vo zvyšku sezóny, pretože po pretekoch v Jeddahu mu od zákazu štartu chýbajú už len štyri trestné body. Stewardi udelili Mexičanovi vo včerajších pretekoch päťsekundovú penalizáciu, pretože po zastávke nebezpečne opustil miesto na výmenu pneumatík a takmer sa zrazil s Fernandom Alonsom. Po dodatočnej kontrole záberov sa zistilo, že to nie je chyba tímu, ale jazdca, ktorý opustil miesto skôr, ako mu tím dal zelenú na odchod. Stewardi vo vyhlásení napísali: "Vozidlo číslo 11 opustilo miesto na výmenu pneumatík nebezpečným spôsobom. Vozidlo číslo 14 (Alonso) sa mu len tesne vyhlo a zabránilo nehode. Toto nebola tímová chyba, pretože auto opustilo miesto, keď je
Alonso je veľmi znepokojený svojou rýchlosťou v pretekoch

Fernando Alonso napriek výbornému štvrtému miestu vo včerajšej kvalifikácii nie je pred dnešnými pretekmi práve najoptimistickejší. Ako priznal, obáva sa o svoje tempo na preteky, ktoré je vraj horšie ako pretekári zoskupení okolo neho. Španiel sa ani v úvodných pretekoch v Bahrajne neudržal na šiestej štartovej pozícii a skončil deviaty. "Niekoľkých z nás prekvapila rýchlosť pretekárskeho auta v jedinom rýchlom kole. Myslím si, že umiestnením na druhom štartovom rade sme prekonali očakávania." "Už v Bahrajne sme boli veľmi konkurencieschopní vo voľných tréningoch a kvalifikácii a potom sa v pretekoch ukázal skutočný pomer síl a videli sme, kam momentálne patríme. Na piatom mieste za Red Bullom, Ferrari, Mclarenom a Mercedesom. Toto aj čas, zdá sa, že áno." "Sme veľmi konkurencieschopní v jednom rýchlom kole,
V paddocku sú z výkonu mladého Angličana nadšení

Včera vo veku 306 rokov a 1 dní sa Oliver Bearman stal najmladším britským jazdcom, ktorý debutoval vo Formule 2, a zároveň najmladším jazdcom, ktorý súťažil za Ferrari. Vo štvrtok zajazdil najlepší čas v kvalifikácii Formuly 2 a potom sa v piatok ráno dozvedel, že po zvyšok víkendu nahradí Carlosa Sainza vo Ferrari. Španiel musel podstúpiť operáciu zápalu slepého čreva. "Keď som sa zobudil, už som sa psychicky pripravoval na svoje preteky Formuly 1. Len pár hodín pred tretím voľným tréningom som zistil, že nahradím Carlosa Sainza." "Samozrejme, že som nechcel takto debutovať vo Formule XNUMX. Carlosovi prajem skoré uzdravenie. Napriek tomu je to pre mňa skvelá príležitosť." Anglický jazdec mal na prípravu iba jeden voľný tréning
Verstappen suverénne k pólu v Jeddah

Najlepšiu východiskovú pozíciu si suverénne vybojoval Max Verstappen (1:27.472) v Džidde. Po jeho boku sa tentoraz postaví na štart pretekov aj Charles Leclerc. Tretí čas stanovil Sergio Perez. Väčšinu Q3 to vyzeralo, že dva Red Bully obsadia prvý rad, no Leclerc sa medzi nich dostal hneď na konci. Fernando Alonso zajtra odštartuje zo štvrtého miesta. Piate a šieste miesto obsadili pretekári Mclarenu. Oscar Piastri bol tentoraz rýchlejší. Štvrtý štartový rad je vo farbách Mercedesu. Rovnako ako v Bahrajne, aj tentoraz bol lepší George Russell. Yuki Tsunoda a Lance Stroll skončili na deviatom a desiatom mieste. Oliver Bearman, ktorý vo Ferrari nahrádza Carlosa Sainza, zmeškal poslednú časť o 0,036 sekundy a do svojich prvých pretekov vo Formule 1 odštartuje z jedenástej štartovacej pozície.
Verstappenov tretí tréning v Jeddahu

Max Verstappen zajazdil najrýchlejší čas (1:28) posledného voľného tréningu v Jeddahu. Na druhom mieste k nemu mal najbližšie Charles Leclerc. Monačan zaostal za Holanďanom o 412 sekundy, Sergio Perez bol tretí pred Georgom Russellom a Landom Norrisom. Šiesty a siedmy čas zajazdili pretekári Aston Martin, Fernando Alonso bol rýchlejší ako Lanca Stroll. V prvej desiatke skončili aj Oscar Piastri, Lewis Hamilton a Oliver Bearman, ktorý v tíme Ferrari strieda Carlosa Sainza. Osemnásťročný Brit bol posledný, menej ako sekundu za najrýchlejším Verstappenom. Šestnásť minút pred koncom bol tréning zastavený červenou vlajkou po nehode Zhou Guanyu v ôsmej zákrute. Po desiatich minútach sa pretekári opäť vydali na trať.
Alonsov druhý tréning v Jeddahu

Fernando Alonso zajazdil najrýchlejší čas druhého voľného tréningu v Jeddahu (1:28.827). George Russell zaostal na druhom mieste o dve desatiny sekundy a tretí bol Max Verstappen. Charles Leclerc skončil tesne za Holanďanom na štvrtom mieste pred Sergiom Perezom, Lanceom Strollom a Carlosom Sainzom. Lewis Hamilton mal tentoraz opäť dosť problémov a zajazdil ôsmy čas. Prvú desiatku doplnili Pierre Gasly a Oscar Piastri, Yuki Tsunoda bol tentoraz jedenásty, Lando Norris dvanásty a Zhou Guanyu trinásty. Alex Albon bol posledný na štrnástom mieste, menej ako sekundu za Alonsom. Výsledky:
Verstappen najrýchlejší v 1. tréningu F1 v Saudskej Arábii

Úradujúci majster sveta a líder šampionátu F1 2023 Max Verstappen bol najrýchlejší v prvom voľnom tréningu na Veľkú cenu Saudskej Arábie. Svojmu času sa najviac priblížil tímový kolega Sergio Perez. Mexičan zaostal za Holanďanom takmer pol sekundy. Tretí a štvrtý čas zajazdili jazdci tímu Aston Martin, tretí bol Fernando Alonso so stratou 0.698 s a štvrtý Lance Strol. Piloti Mercedesu zajazdili piaty a šiesty čas. George Russell bol piaty, o viac ako sekundu pomalší, kým jeho tímový rival Lewis Hamilton bol o ďalších 16 tisícin pomalší a skončil šiesty. Najvyššie nasadený jazdec Ferrari Carlos Sainz bol siedmy, zatiaľ čo Pierre Gasly, Alex Albon a Yuki Tsun skončili tréning v prvej desiatke.