Značka: yamaha

Vinalesovi sa podarilo to, čo sa nepodarilo ani Valentinovi Rossimu

Správy MotoGP
Víťazstvom v Grand Prix of the Americas stanovil Maverick Vinales veľmi unikátny míľnik, ktorý nedokázal dosiahnuť ani Valentino Rossi, ktorý bol kedysi považovaný za referenčný bod. Vinales sa stal jediným pretekárom, ktorý dokázal zvíťaziť v triede MotoGP (po roku 2002) na motocykloch troch rôznych výrobcov a Španiel je len piatym pretekárom v histórii, ktorému sa to podarilo. Vinales oslávil prvé víťazstvo na motocykli Suzuki, potom zaznamenal ešte niekoľko víťazstiev na Yamahe a po prestupe do Aprilie v roku 2021 už vyhral šprintérske preteky, ktoré sú oficiálne zaznamenané v iných štatistikách.
Rins: Musím niečo zmeniť

Alex Rins povedal, že musí trochu zmeniť svoj prístup, ak chce urýchliť svoju adaptáciu na motorku Yamaha. Kopírovanie nastavení Fabia Quartarara neprinieslo želané výsledky. Španiel skončil vo svojich pretekoch za Yamahu v Portimao trinásty, šesť miest za tímovým kolegom Fabiom Quartararom. Napriek zlepšeniu oproti prvým pretekom v Katare, ktoré skončil bez bodov na šestnástom mieste, stále nebol spokojný so svojím výkonom. Aby si rýchlejšie zvykol na motorku Yamaha, inšpiroval sa nastavením Fabia Quartarara, no teraz si uvedomil, že bude musieť tento prístup trochu zmeniť, aby svoje výsledky zlepšil. "Boli to veľmi náročné preteky," povedal Rins po nedeľňajšej akcii novinárom. „Prvé dva preteky s Yamahou sa neuskutočnili
Quartararo je o niečo optimistickejší, pokiaľ ide o budúcnosť Yamahy

Hoci sa v poslednom čase veľa hovorí o odchode Fabio Quartararo z Yamahy na konci sezóny, podľa jeho posledných slov sa zdá, že tím z Iwaty môže byť o budúcnosti s francúzskym pretekárom o niečo optimistickejší. Majster sveta zo sezóny 2021 v nedávnych rozhovoroch zdôraznil, že prebiehajú rozhovory aj s inými tímami. Napriek tomu nie je vylúčené, že predĺži zmluvu s Yamahou. U japonského výrobcu sa vraj v zákulisí dejú veľké zmeny, no momentálne ich na trati ešte nevidno. "Neviem," odpovedal Francúz na otázku, kde bude v budúcej sezóne pokračovať v kariére. "V kariére som už bol na tom oveľa horšie. V jednej zo sezón v triede Moto 2 som ani nevedel, či budem mať garantované miesto na ďalší ročník
Yamaha v Portimao na súkromnom teste

Tím Yamaha zostal v pondelok na trati v Portimão, keďže mal naplánovaný súkromný test. V súčasnosti sa o priebehu tohto veľa nevie. Podľa obrázku, ktorý zverejnil novinár Simon Patterson, sú už viditeľné niektoré novinky, ktoré dnes testovali továrenskí pretekári Fabio Quartararo a Alex Rins. https://twitter.com/denkmit/status/1772221200149696818?t=HiuOtU-JJ_xMGseOAn6puA&s=19 U japonského výrobcu sú odhodlaní uloviť tých najlepších pretekárov. Súkromný test má Yamaha povolený ako súčasť nových pravidiel udeľovania koncesií. Rovnaké výhody majú aj v Honde, ktorú pred poslednými pretekmi testovali v Jereze. Yamaha bude chcieť pomocou inovácií presvedčiť Fabia Quartarara, aby zostal v tíme. Zmluva pretekárovi Fracu, ako väčšine, vyprší na konci tejto sezóny. Kvôli niekomu
Meregali: Nebudú žiadne rýchle zmeny

Po zlom úvode sezóny Yamaha neočakáva veľké zmeny v nadchádzajúcich pretekoch v Portimao. Optimizmus, ktorý vládol v garáži tímu Iwata pred prvými pretekmi sezóny v Katare, sa v nedeľu rýchlo rozplynul po tom, čo Fabio Quartarara skončil jedenásty a Alex Rins šestnásty. "Výsledky posledných pretekov ukazujú skutočnú rovnováhu síl," povedal šéf tímu Yamaha Massimo Meregalli. "Je jasné, že nás čaká veľa práce. Čaká nás taký nabitý víkend. Zmeny, ktoré chceme urobiť, si vyžadujú čas. Nepríde to zo dňa na deň. Bude to vyžadovať veľa času a tvrdej práce." "Môžem však povedať, že všetci sú veľmi motivovaní a že naši pretekári majú plnú podporu tímu. Najbližší víkend bude pre nás veľmi užitočný, keďže budeme môcť testovať nie
Quartararo: Zaostávanie za konkurentmi je väčšie ako kedykoľvek predtým

Po prvých pretekoch sezóny v Katare bol Fabio Quartararo veľmi sklamaný z nekonkurencieschopnosti svojho motocykla. Ako podotkol, odstup za konkurentmi je väčší ako kedykoľvek predtým. Tím Yamaha zaznamenal v minulom roku prvú sezónu bez víťazstva po 20 rokoch. Už po prvých pretekoch novej sezóny sa zdá, že bude treba skutočný zázrak, aby sa to tento rok nezopakovalo. Quartararo po veľkých problémoch s opotrebovaním pneumatík dokončil sobotňajšie šprintérske preteky na dvanástom mieste a v nedeľu prešiel cieľom na jedenástom mieste. Tímový kolega Alex Rins skončil šestnásty. Po skončení pretekov bol francúzsky pretekár veľmi tvrdý v hodnotení situácie, v ktorej sa tím z Iwaty nachádza. Na otázku, či to bola najhoršia motorka v jeho kariére, odpovedal: „Vzhľadom na to, aká je súčasná úroveň
Rea zostala nepoškodená: Pád ma úplne zaskočil

WSBK
Jonathan Rea našťastie odišiel bez zranení po havárii v druhých pretekoch triedy Superbike. Šesťnásobný majster sveta má za sebou víkend, na ktorý bude chcieť čo najskôr zabudnúť. Pri svojom debute za Yamahu skončil v sobotu na sedemnástom mieste a nedeľné preteky po sľubnom štarte ukončil v treťom kole s haváriou v jedenástej zákrute. "V prvom rade by som chcel povedať, že u mňa je všetko v poriadku. Z pádu ma trochu bolí, ale našťastie nedošlo k žiadnym zraneniam." "Tento týždeň som dvakrát skončil na zemi, ale našťastie som zostal v jednom kuse. Dnešný pád bol úplne nečakaný. Hnevá ma to ešte viac, pretože sa to stalo práve vtedy, keď som na motorke naberal lepší pocit." „Keď vybuchol motor Topraku, získal som niekoľko miest a zrazu som sa ocitol vo veľmi dobrej pozícii.
Rea: Práve sme sa stratili

Správy MotoGP, WSBK
Nová sezóna triedy Superbike sa nezačala podľa predstáv Jonathana Reu. Severný Ír, ktorý na konci minulej sezóny opustil Kawasaki po deviatich rokoch a tento rok sedel na motocykli Yamaha, mal v prvých pretekoch na Philip Island dosť problémov. V kvalifikácii obsadil iba jedenáste miesto. V úvodnej časti pretekov sa mu podarilo predrať medzi najlepších, no potom stratil veľa času pri povinnej zastávke na výmenu pneumatík. Na trať sa vrátil na osemnástom mieste spolu s Alvarom Bautistom, ktorý v úvodnej časti pretekov spadol, no motorku stihol vyzdvihnúť. Rea nedokázal držať krok so španielskym pretekárom a skončil sedemnásty. "Pre mňa sú to jedny z najnáročnejších pretekov v kariére. Mal som zlý štart zo štartovej pozície, ale potom sa mi podarilo predbehnúť pár pretekárov. Rozhodol som sa s
Napriek postupu nie je Quartararo spokojný

Fabio Quartararo nebol po skončení prvého testovacieho dňa v Sepangu veľmi spokojný. Napriek pokroku v pohonnom ústrojenstve vraj stále výrazne zaostávajú za najlepšími. Po skončení prvého dňa, ktorý skončil na treťom mieste, francúzsky jazdec povedal: "Nová hnacia sústava je lepšia ako minulý rok, ale stále nevyužívame plný potenciál motorky. Je oveľa agresívnejšia. V porovnaní s minulým rokom sme sa dnes veľa zamerali na elektroniku.“ Verí jazdec Yamahy, že by mohol od začiatku sezóny bojovať o víťazstvá? "Len bojovať o individuálne víťazstvá mi nestačí. Cieľom je stať sa opäť majstrom sveta. Pretekári sú si navzájom veľmi rovní, takže rozhoduje každá maličkosť." "Sme v lepšej pozícii ako minulý rok, ale nie som si istý, či môžem vyhrať s týmto motocyklom. Najv
Stoner: Yamaha ma odmietla dvakrát

Casey Stoner v nedávnom rozhovore priznal, že bol dvakrát vo svojej kariére blízko prestupu do Yamahy, no v oboch prípadoch rokovania stroskotali na poslednú chvíľu. Prvýkrát sa tak stalo v roku 2005, keď sa rokovalo o sezóne 2006, v ktorej Austrálčan debutoval v elitnej triede. "Je to pravda. Dvakrát som rokoval s Yamahou a v oboch prípadoch z toho nakoniec nič nebolo. Prvýkrát to bolo počas sezóny 2005, keď som ešte súťažil v strednej triede a diskutovali sme o prestupe do MotoGP." triedy. Prvý rok vraj člen ich satelitného tímu a potom v roku 2008 dostal továrenské miesto.“ "Nedlho po týchto rozhovoroch všetko stíchlo. Videli ma len ako návnadu, aby mohli niekoho získať za menej peňazí." Namiesto Yamahy teda debutoval v triede MotoGP Stoner