Najrýchlejšie a najnovšie správy z kráľovskej triedy motocyklového svetového šampionátu MotoGP.

Vinales: Víťazstvo s Apriliou má špeciálnu hodnotu

Maverick Vinales je v Austinu slavil deseto zmago v razredu MotoGP, s katero je postal tudi prvi dirkač, kateremu je v eri MotoGP uspelo zmagati z motocikli treh različnih proizvajalcev. Španec je na VN Amerik kazal izjemno hitrost ves konec tedna, odlično formo pa potrdil na nedeljski dirki, kjer je po incidentu v prvem ovinku padel na enajsto mesto, na koncu pa zmagal. To je bila zanj prva zmaga z Aprilio in čeprav so mu vse zmage zelo pri srcu, pa je ta posebna, saj se je moštvu pridružil v težkih časih. "Zmaga z Aprilio ima posebno vrednost, saj sem se jim pridružil, ko so vozili od desetega do petnajstega mesta," je povedal. "Zdaj smo eni9 največjih in čeprav se moramo še izboljšati, da bomo bolj konstantni, imamo letos pred nami zelo veliko priložnost. S časom bomo zbrali dovolj
Vinalesovi sa podarilo to, čo sa nepodarilo ani Valentinovi Rossimu

Víťazstvom v Grand Prix of the Americas stanovil Maverick Vinales veľmi unikátny míľnik, ktorý nedokázal dosiahnuť ani Valentino Rossi, ktorý bol kedysi považovaný za referenčný bod. Vinales sa stal jediným pretekárom, ktorý dokázal zvíťaziť v triede MotoGP (po roku 2002) na motocykloch troch rôznych výrobcov a Španiel je len piatym pretekárom v histórii, ktorému sa to podarilo. Vinales oslávil prvé víťazstvo na motocykli Suzuki, potom zaznamenal ešte niekoľko víťazstiev na Yamahe a po prestupe do Aprilie v roku 2021 už vyhral šprintérske preteky, ktoré sú oficiálne zaznamenané v iných štatistikách.

Marc Marquez bol na trati COTA vždy považovaný za rýchleho pretekára a svojej povesti dostál aj v nedeľňajších pretekoch, keď sa po niekoľkých kolách a tesných súbojoch so svojimi súpermi dostal do vedenia. Osemnásobný majster sveta si na svoje prvé víťazstvo s Ducati, žiaľ, bude musieť ešte chvíľu počkať, keďže havaroval a odstúpil. https://twitter.com/MotoGP/status/1779592179997946113
Vinales zostal neporazený aj v hlavných pretekoch Grand Prix of the Americas

Maverick Vinales sa v úvode pretekov prepadol na jedenáste miesto, no po niečo viac ako polovici kôl bol opäť vo vedení a tak po víťazstve v kvalifikácii a šprinte oslávil víťazstvo aj v nedeľňajších pretekoch o Grand Prix of the Americas, kde sme videli pomerne veľa zmien vo vedení, kde sa na chvíľu ocitli Pedro Acosta a Marc Marquez, ktorí počas vedenia pretekov havarovali a odstúpili. https://twitter.com/MotoGP/status/1779596989686071319 Acosta si bude musieť na svoje prvé víťazstvo počkať a tentoraz sa musel uspokojiť s druhým miestom, kým Enea Bastianini sa prebojoval na posledné miesto na pódiu s dvoma kolami ísť, predbiehať Jorgeho Martina. https://twitter.com/MotoGP/status/1779592179997946113 Pretekársky víkend Francesca Bagnaia pre
V rozcvičke je opäť najrýchlejší Vinales, najbližšie je Marquez

Maverick Vinales po zisku najlepšej východiskovej pozície pre Veľkú cenu Ameriky a víťazstve v sobotňajších šprintérskych pretekoch MotoGP zajazdil aj najrýchlejší čas na zahrievanie pred hlavnými pretekmi. Opäť sa mu najviac priblížil krajan Marc Marquez na Ducati, Raul Fernandez dosiahol výborný tretí čas. Jorge Martin bol štvrtý a Alex Marquez piaty, kým Pedro Acosta dokončil prípravu na preteky na šiestom mieste. Siedmy a ôsmy čas zajazdili pretekári továrenského tímu KTM Brad Binder a Jack Miller a v prvej desiatke sme videli aj Franca Morbidelliho a Aleixa Espargara. Enea Bastianini zaostal za Vinalesovým časom o 0.999 sekundy, zatiaľ čo aktuálny majster sveta Pecco Bagnaia bol až pätnásty.
Acosta: Marquez a Martin boli múdrejší

Pedro Acosta po šprintérskych pretekoch na COTA priznal, že ho Marc Marquez a Jorge Martin preflákali, no pred nedeľňajšími hlavnými pretekmi varuje, že si od nich zobral lekciu, ktorú sa pokúsi využiť proti nim. Jazdec GasGas Tech3 si v kvalifikácii vybojoval druhú štartovaciu pozíciu za Maverickom Vinalesom a pred Marcom Marquezom. Väčšinu pretekov síce strávil na treťom mieste po tom, čo ho predbehol Marquez, no do konca šprintérskej skúšky stratil na Martina ďalšie miesto a musel sa uspokojiť so štvrtým miestom. "Marc a Jorge boli múdrejší," priznal po pretekoch. "Motor je dobrý, pneumatiky tiež neboli také zlé, možno len o niečo horšie, ako sme čakali. Marc a Jorge boli múdrejší ako ja, takže ma dokázali predbehnúť, ale spomenul som si na lekcie a
Vinales víťazom šprintérskych pretekov v Austine

Maverick Vinales premenil najlepšiu východiskovú pozíciu v sobotňajších šprintérskych pretekoch MotoGP dominantným výkonom na víťazstvo o viac ako dve sekundy pred Marcom Marquezom, ktorý avizoval, že aj v nedeľu bude vážnym adeptom na popredné priečky v hlavných pretekoch. https://twitter.com/MotoGP/status/1779244454785781929 Tretí bol Jorge Martin pred Pedrom Acostom a Aleixom Espargarom. Šiesty bol Enea Bastianini, siedmy Jack Miller, ôsmy Pecco Bagnaia, deviaty Raul Fernandez a desiaty Franco Mrobidelli.
Vinales vyhráva kvalifikáciu MotoGP na Veľkú cenu Ameriky

Najlepšiu východiskovú pozíciu pre Grand Prix of the Americas si vybojoval Maverick Vinales. S časom 2:00:864 vytvoril jazdec Aprilie nový traťový rekord COTA a je len prvým jazdcom, ktorý dokončil kolo pod dve minúty a jednu sekundu. https://twitter.com/MotoGP/status/1779186551500472373 V prvom rade ho doplnia Pedro Acosta a Marc Marquez. Štvrtý kvalifikačný čas dosiahol Francesco Bagnaio a medzi neho a bodovaného lídra šampionátu Jorgeho Martina sa zaradil ďalší továrenský pretekár Ducati Enea Bastianini. Martin počas kvalifikácie dvakrát havaroval, a tak si v záverečných momentoch kvalifikácie nedokázal vylepšiť poradie. Siedmy bol Aleix Espargaro, ktorý tiež havaroval, ôsmy Fabio di Giannantonio, deviaty Franco Morbidelli a desiaty Marco Bezzecchi. Zadné
Jorge Martin zajazdil najlepší čas 2. tréningu s novým rekordom na kolo

Jorge Martin vytvoril nový rekord na kolo v druhom voľnom tréningu na okruhu Circuit of the Americas a posunul sa do čela časovej tabuľky. Jazdec tímu Pramac bol takmer o pol sekundy rýchlejší ako predchádzajúci rekord Bagnaia z minulého roka. Druhý skončil Maverick Vinales, inak najrýchlejší pretekár v prvom tréningu, kým Marc Marquez zajazdil tretí čas pred Francescom Bagnaiom a Pedrom Acostom. Do druhej časti kvalifikácie sa kvalifikovali Aleix Espargaro, Frnaco Morbidelli, Enea Bastianini, Fabio Di Giannantonio a Marco Bezzecchi.
"Top Gun" najrýchlejší na prvom tréningu v Austine

Maverick Vinales bol najrýchlejší v prvom voľnom tréningu MotoGP v Austine. Španiel Aprilia bol o 0.149 sekundy rýchlejší ako Jorge Martin a o 0.312 sekundy rýchlejší ako Pedro Acosta, ktorý aj naďalej ohromuje svojimi výkonmi vo svojej prvej sezóne v najťažšom motocyklovom šampionáte. Štvrtý bol Enea Bastianioni pred Marcom Bezzecchim, Bradom Binderom, Francom Morbidellim, Marcom Marquezom, Jackom Millerom a Fabiom di Giannantoniom. Aktuálny šampión Francesco Bagnaia začína pretekársky víkend z jedenásteho miesta a 0.948 sekundy za najrýchlejším časom. Druhý voľný tréning, ktorý umožní desiatim pretekárom kvalifikovať sa do Q2 časti kvalifikácie, sa začína dnes o 22:XNUMX nášho času.