WRC

Šampión v rely Ogier za volantom pretekárskeho auta F1

WRC
Aktuálny majster sveta v rely Sebastien Ogier videl svoj sen naplniť na Red Bull Ringu, keď prvýkrát sedel a riadil vozidlo Formuly 40. Francúz, ktorého sponzoruje rakúsky Red Bull, nazbieral vo svetovom šampionáte WRC v rely už 3.5 víťazstiev a štyri tituly majstra sveta a zároveň vedie tohtoročné body do šampionátu. Ogier najskôr odjazdil niekoľko kôl v staršom vozidle Formuly Renault 7 a potom sedel v Red Bulle RB2011, s ktorým sa Sebastian Vettel stal v roku XNUMX šampiónom. "Samozrejme, že som sníval o tom, že raz otestujem takéto pretekárske auto a môj sen sa splnil," povedal Ogier. "Bolo to úžasné, samozrejme, bola to pre mňa úplne nová skúsenosť, taká veľmi odlišná od všetkého, čo som predtým jazdil. Aj keď je pretekárske auto super rýchle, za volantom okamžite cítite d
Smrť pri prvom teste Rallye Monte Carlo

WRC
Sezóna majstrovstiev sveta v rely ani nezačala dobre, keď už bola poznačená tragédiou. Na zľadovatenej ceste prvej rýchlostnej skúšky Rallye Monte Carlo Hayden Paddon, vodič Hyundai, stratil kontrolu nad autom v ľavej zákrute a zadnou časťou narazil do skalnatého brehu na okraji cesty. S ním a jeho spolujazdcom Johnom Kennardom bolo všetko v poriadku a pretekárska i20 tiež nebola nadmerne poškodená, no nanešťastie na mieste výjazdu stál nepozorný divák, ktorý po zrážke s pretekárskym autom ležal v bezvedomí. Záchranári ho previezli vrtuľníkom do nemocnice v Nice, kde bohužiaľ zomrel. Organizátori spustili vyšetrovanie, prečo divák stál na nevhodnom mieste a kto je zaň zodpovedný, tím Hyundai vyjadril sústrasť rodine zosnulého.
Nová sezóna, nové auto, ale Ogier zostáva na špici

WRC
Sebastien Ogier začal spoluprácu s novým tímom M-sport najlepším časom na takzvanom shakedowne pred Rallye Monte Carlo, ktorá je prvou tohtoročnou rely majstrovstiev sveta v rally - sezóne WRC. Ogier dokončil 3,35 kilometrovú etapu s náskokom štyroch sekúnd pred bývalým tímovým kolegom Andreasom Mikkelsenom na Škode Fabia R5 triedy WRC2. Ogierov tímový kolega Ott Tanak bol tretí a Jari-Matti Latvala za volantom Toyoty Yaris zajazdil štvrtý čas testu. Piaty a šiesty čas obsadili pretekári Hyundai Hayden Paddon a Dani Sordo, za nimi Latvalov tímový kolega Juho Hanninen. Ôsmy čas dosiahol tretí jazdec Hyundai Thierry Neuville. Niektorí pretekári boli trochu zdržanlivejší a
Citroen predstavuje pre sezónu 3 koncept C2017 WRC

WRC
Citroën Racing sa pripravuje na svoj veľký návrat na scénu FIA World Rally Championship. Toto je najnovšia výzva a ďalšie dobrodružstvo športového tímu s uznávanými skúsenosťami. Okrem toho bude značka týmto spôsobom sprevádzať uvedenie nového C3, energického vozidla s jedinečnou dizajnovou štruktúrou a dynamickým motorom. Citroën predstaví na tohtoročnom autosalóne v Paríži vo svetovej premiére koncepčnú štúdiu C3 WRC. Koncepčné vozidlo, ktoré navrhlo dizajnérske štúdio Citroën v spolupráci s tímom Citroën Racing, je extrémnou verziou modelu C3 so svalnatými a vyrysovanými líniami a ohromujúcim vizuálnym dizajnom. Koncept je predzvesťou nového pretekárskeho auta, ktoré bude debutovať na Rallye Monte-Carlo v januári 2017. S tromi titulmi majstra sveta jazdcov vo vrecku C
Räikkönen: Rally mi umožnila vrátiť sa do F1

Formula 1, WRC
Často sa dodáva, že pretekári Formuly 1 začínajú aktívnou účasťou v nejakom inom pretekárskom odvetví, ale tímy Formuly 1 to radšej nerobia. V prvom rade majú strach zo zranení, v druhom rade z možných zlých výsledkov. Kimi Räikkönen však nesúhlasí a tvrdí, že jeho preteky vo WRC boli dôležité pre jeho budúcu kariéru. "Samozrejme, každý takýto šport môže byť nebezpečný, ale zraniť sa môžete kdekoľvek inde," vysvetlil Räikkönen pre F1i.com. Fín zdôraznil, že rely bola dobrá skúsenosť, kde si mohol otestovať a zlepšiť svoje schopnosti. „Musíte byť celý čas precízny a veľmi koncentrovaný a musíte sa spoliehať na spolujazdca a neustále ho počúvať,“ opísal svoje zážitky. Myslí si teda, že táto činnosť je pre neho dobrá
Ogier k prvému víťazstvu po takmer pol roku

WRC
Sebastien Ogier ukončil svoju sériu bez víťazstva v Nemecku po prejazde cieľom 20 sekúnd pred Danim Sordom. „Chýbali mi víťazstvá, chýbali mi veľmi,“ povedal prešťastný Francúz. "Dlho som nebojoval o víťazstvo s Andreasom a Thierrym." Druhé a tretie miesto obsadili jazdci Hyundai Dani Sordo a Thierry Neuville. Dvaja tímoví rivali medzi sebou bojovali o druhé miesto, no ten bol o 0.1 sekundy príliš pomalý na to, aby predbehol Sorda.
Paddon v Argentíne k prvému víťazstvu v kariére

WRC
Hayden Paddon získal svoje prvé víťazstvo v majstrovstvách sveta WRC po tesnom stretnutí v Argentíne na Power Stag. Do záverečného dňa rely nastupoval s viac ako polminútovým náskokom, ktorý sa počas nedeľných testov znížil len na 2.6 sekundy. No Novozélanďan bol v záverečnom teste rely nepolapiteľný. "Nemám slov, v poslednom teste som dal zo seba všetko," povedal Paddon. "Neskutočné, nedokážem opísať pocity. Všetka drina sa napokon vyplatila. Nemyslel som si, že máme šancu vyhrať, pretože zvyčajne nemám rád úzke a kľukaté testy," dodal. Nakoniec bol Sebastien Ogier druhý, 14.3 sekundy za pilotom Hyundai. Tretí skončil Andreas Mikkelsen. Racer Team Difference 1 Hayden Paddon Hyundai Motorsport N 3h40m52.9s
Prvý obrázok VW Polo R 2017 WRC

WRC
Volkswagen predstavil prvý obrázok ich pretekárskeho vozidla Polo pre sezónu 2017. Ide o prezentáciu vzhľadu podľa nových pravidiel, podľa ktorých budú rally autá širšie, ľahšie a výkonnejšie. Vo Volkswagene začali testovať diely pre nové pretekárske auto vlani v auguste.
Budú autá WRC v budúcej sezóne príliš rýchle?

WRC
Podľa niektorých sú autá svetového šampionátu v rely vraj príliš rýchle a tým menej zaujímavé, napriek tomu budú padať rekordy rýchlostných skúšok rely po celom svete. Pretekárske autá vraj poháňajú výkonnejšie pohonné jednotky, sú v nich nainštalované účinnejšie diferenciály a majú aj lepšiu aerodynamiku, vďaka čomu sú rely autá zatiaľ najrýchlejšie. Pretekári už vyjadrili obavy o bezpečnosť, ako aj o možnosť, že pretekári budú tak dobre zajazdení, že budú pôsobiť divácky menej atraktívne. Nemenovaný pretekár povedal, že s takýmito pretekárskymi autami by sa rekordy rýchlostných skúšok mohli zlepšiť o pol minúty a s novými pravidlami nie sú spokojní ani organizátori rely. "Mám rád silné pretekárske auto," povedal Jari Matti Latvala. "Len