Rally Dakar

Mulec dokončil svoju prvú Rely Dakar na dvadsiatom štvrtom mieste, Marchič na päťdesiatom

Rally Dakar
Toni Mulec dokončil poslednú, štrnástu etapu pri svojom prvom vystúpení na Rely Dakar na dvadsiatom treťom mieste. Na 136-kilometrový rýchlostný test potreboval Mule hodinu a 28 minút. To znamenalo, že celkovo obsadil vynikajúce dvadsiate štvrté miesto. Korošec najviac zaujal na deviatej etape, ktorú dokončil na ôsmom mieste. Náš druhý zástupca Simon Marčič dnes skončil na XNUMX. mieste, čo v celkovej klasifikácii stačilo na XNUMX. miesto. Zároveň treba dodať, že Marčič, pre ktorého to bola už deviata Rely Dakar, súťaží v kategórii Original by Motul, kde pretekári nemajú so sebou mechanikov. Medzi motocyklistami zvíťazil Kevin Benavides (KTM) a medzi jazdcami Naser Al Atijah. Katarský Al Atijah už zaznamenal Fr
Rely Dakar: Simon Marčič oslavoval víťazstvo v najťažšej kategórii

Rally Dakar
Pretekári Rely Dakar dnes absolvovali 624 kilometrov dlhú etapu, ktorú ukončili 114 kilometrovým šprintom a po včerajšom výbornom úspechu Toniho Mulaca sa dnes blysol náš druhý zástupca na rely Simon Marčič. Marčič absolvoval rýchlostnú skúšku s časom 2 hodiny 8 minút a tri sekundy, čo stačilo na celkové 39. miesto, no rodák z Mariboru bol presvedčivo najrýchlejší vo svojej triede Original, najťažšej triede pretekárov, ktorí súťažia bez tímu. Dnešným výkonom postúpil v celkovej klasifikácii na 54. miesto, kde zaostáva o 11 hodín, 49 minút a 16 sekúnd. „Prvýkrát v kariére som vyhral v najťažšej triede, pôvodnej,“ povedal po etape Marčič. "Bolo to super. 110 kilometrov dún bez zastávok. Toto je terén, ktorý som l
Rely Dakar: Divák zraneniam podľahne

Rally Dakar
Organizátori tohtoročnej Rely Dakar oznámili smutnú správu, že počas dnešnej 9. etapy rely došlo k nehode so smrteľným následkom. Informácií je zatiaľ veľmi málo, ale organizátori potvrdili, že incident sa nestal na jednej z piesočných dún, kde sa vážne zranil divák z Talianska. Poškodeného previezli do nemocnice vrtuľníkom, no jeho zranenia boli príliš vážne.
Toni Mulec v 9. etape Rely Dakar na vysokom šiestom mieste

Rally Dakar
Toni Mulec, inak nováčik Rely Dakar, na dnešnej 9. etape, ktorá sa išla z Rijádu do Haradu, skončil medzi motocyklistami na výbornom šiestom mieste, osem minút a 46 sekúnd za víťazom etapy Lucianom Benavidesom. Mulec dokonca na štvrtom meraní medzičasu držal tretie miesto, čím by sa vyrovnal najlepšiemu slovinskému umiestneniu v etape slávnej rely, ktorú v roku 2003 zaznamenala púštna líška Miran Stanovnik, no na konci 358-kilometrovej rýchlosti teste stratil tri miesta. Druhý slovinský zástupca Simon Marčič preťal cieľovú pásku na 42. mieste, Austrálčan Toby Price dokončil etapu na celkovom druhom mieste so stratou 1:02 minúty. Tretia bola Američanka Skyler Howesová so stratou sotva troch minút. „Na cieľovú pásku sa väčšinou nepozerá
KTM oficiálne potvrdila účasť Petrucciho na Rely Dakar 2022

Rally Dakar, Správy MotoGP
Rakúsky výrobca motocyklov KTM tiež oficiálne potvrdil, že Danilo Petrucci, ktorý tento víkend vo Valencii končí svoju kariéru pretekára MotoGP, bude súťažiť s ich tímom na Rely Dakar 2022. „Danilo je jedným z mála pretekárov, ktorí sú schopní úspešne preklenúť radikálnu zmenu asfaltom až piesočnými dunami,“ povedal športový šéf KTM Pit Beirer pri potvrdení novinky. "Chceme sa mu poďakovať za jeho profesionálny prístup a všetko úsilie v tíme Tech3 a našom projekte motoGP. Teraz je čas na úplne iný svet." Petruccimu nie je cudzia ani offroadová motorka, keďže ako väčšina pretekárov MotoGP často trénoval na motokrosových a enduro bicykloch. Talian, ktorý získal dve víťazstvá na asfalte a celkovo desať pódiových umiestnení, si je napriek tomu vedomý, že jeho výkon na púštnych dunách Dháky
Dakarské legendy: SO ŠTYROM na pódium na Rely Dakar

Rally Dakar, Rally
Začiatky Rely Dakar mali ďaleko od továrenských tímov, špičkovej techniky a GPS navigácie. Preto bola rely Paríž-Dakar skutočným testom pre dobrodruhov, ktorí prijali výzvu s prerobenými sériovými autami. Úplne na začiatku boli aj bratia Claude a Bernard Marreauovci, ktorí už úspešne absolvovali mnohé dobrodružné preteky, ktoré sa v 4. rokoch konali na africkej pôde. A takmer vždy jazdili na aute Renault. Na prvý ročník rely Paríž-Dakar išli s prerobeným Renaultom 4L, ktorý sa už vyrábal v továrni IMV v Novom Meste. „Katrca“ bratov Marreauovcov samozrejme nebola úplne obyčajným príkladom, mala totiž pohon všetkých štyroch kolies Sinpar 4xXNUMX, zosilnenú karosériu a prispôsobené pruženie. Predné držiaky boli vymenené za
Toto je TRASA Rally DAKAR 2021

Rally Dakar
7.646 4.767 kilometrov, z toho 2021 3 meraných, rozdelených do dvanástich etáp: to sú základné údaje trate Rely Dakar 15 v Saudskej Arábii. Štart bude 5. januára v Jeddahu, kde sa 7. januára skončí aj vytrvalostná rely. Oproti minulému roku, keď sa Dakar prvýkrát konal v Saudskej Arábii, čaká účastníkov takmer úplne nová trasa. https://www.youtube.com/watch?v=2vJtk2t11qFI 2021. januára – Prológ: Džidda – Džidda (30 km) Trasa vytrvalostnej rally Dakar 3 Prológ je krátkym začiatkom, aby sa účastníci dostali do režimu pretekov. Krátka trať je od štadióna kráľa Abdulláha vzdialená asi 622 kilometrov, terén je pieskový. Výsledok prológu určuje poradie štartu do prvej skutočnej etapy. 277. januára: Jeddah - Bisa (XNUMX km RS XNUMX km) Prvý deň r.
SAUDSKÁ ARÁBIA zatvára hranice: Je rally DAKAR na pochybách?

Rally Dakar
Zrazu sa vynorili nové otázky ohľadom Rely Dakar, ktorá sa bude konať v Saudskej Arábii od 3. do 15. januára 2021. Saudská Arábia v pondelok (21.) uzavrela svoje hranice a pozastavila všetky medzinárodné lety. Opatrenia platia spočiatku jeden týždeň. Kvôli mutácii koronavírusu čoraz viac krajín prerušuje letecké spojenie s Veľkou Britániou. Od polnoci napríklad Nemecko úplne zastavilo leteckú dopravu do Veľkej Británie. Aj mimo Európy sa stále viac krajín chce chrániť pred zavedením novej mutácie. Saudská Arábia tiež v pondelok oznámila, že uzavrie všetky hranice. Pozastavené budú aj všetky medzinárodné letecké spojenia. Z dôvodu uzavretia vzdušného priestoru v Saudskej Arábii je spochybňovaná slávna Rely Dakar. Lietadlá z medzinárodných letov nemajú povolený prílet
Sebastien LOEB na DAKAR s pretekárskym autom od Iana CALLUMA

Rally Dakar
Štyridsiaty tretí ročník Vytrvalostnej rely Dakar je už za dverami, keďže štartuje 3. januára budúceho roka. Na štrnásťdňovom vytrvalostnom maratóne za volantom Bahrain Raid Xtreme BRX Hunter sa zúčastnia aj Sebastien Loeb a Nani Roma. Pretekárske auto navrhol Ian Callum, ktorého si pamätajú aj mnohé rally autá, ako Ford Escort Cosworth či Ford RS200, ako aj Nissan R390, s ktorým súťažili v Le Mans. Samozrejme, nemali by sme prehliadnuť jeho cestné vrcholy vrátane Aston Martin DB7, Aston Martin DB9, Aston Martin Vanquish, Jaguar XK, Jaguar F-Type a konceptu Jaguar C-X75. Za volant pretekárskeho auta BRX Hunter si sadnú Nani Roma a Sebastian Loeb. Auto bude poháňať 3,5-litrový EcoBoost od Fordu