Toni Mulec v 9. etape Rely Dakar na vysokom šiestom mieste

Autor článku: , zverejnené 10. januára 2023.

Toni Mulec, inak nováčik Rely Dakar, na dnešnej 9. etape, ktorá sa išla z Rijádu do Haradu, skončil medzi motocyklistami na výbornom šiestom mieste, osem minút a 46 sekúnd za víťazom etapy Lucianom Benavidesom.

Mulec dokonca na štvrtom meraní medzičasu držal tretie miesto, čím by vyrovnal najlepšie slovinské umiestnenie v etape slávnej rely, ktorú v roku 2003 zaznamenala púštna líška Miran Stanovnik, no na konci 358-kilometrovej rýchlosti teste stratil tri miesta.

Druhý slovinský zástupca Simon Marčič preťal cieľovú pásku na 42. mieste, Austrálčan Toby Price dokončil etapu na celkovom druhom mieste so stratou 1:02 minúty. Tretia bola Američanka Skyler Howesová so stratou sotva troch minút.

"V cieli väčšinou nepozerám výsledky, ale dnes ma zasiahla správa hneď, ako som zastavil," povedal Mulec. "S výsledkom som veľmi spokojný, ale nie som z toho nadšený," dodal a vysvetlil, že sa viac sústreďuje na strednú etapu ako na dnešný úspech. "Prichádzajú rozhodujúce a najnebezpečnejšie časti pretekov, takže je kľúčové, aby som si zachoval čistú hlavu a pokojnú krv."

Mulec získal celkovo jedno miesto a momentálne zaostáva za lídrom Howesom o 26 hodiny, 4 minút a 18 sekúnd. V boji o víťazstvo v golieri Price dýcha len tri sekundy za Howesom, zatiaľ čo Argentínčan Kevin Benavides je tiež veľmi blízko, 33 minút a 5 sekúnd za lídrom.

Marčič solídnou jazdou získal tri miesta, s oneskorením 11 hodín, 31 minút a 22 sekúnd mu patrí 55. priečka.

Medzi motoristami etapu poznačila vážna nehoda Španiela Carlosa Sainza. 60-ročný Sainz a bývalý víťaz Rely Dakar na rozlúčku s vystúpením prakticky zamával, keďže bol na ceste vrtuľníkom do nemocnice v Rijáde pre bolesti na hrudníku, no podľa španielskej tlačovej agentúry EFE sa zmenil jeho myseľ počas letu a požiadal, aby sa helikoptéra otočila a vrátila sa na miesto nehody. Na miesto medzitým dorazili technici Audi a urýchlene opravili pokazené pretekárske auto, s ktorým mal Sainz prísť do cieľa.

Na etape bol najrýchlejší Sebastien Loeb s náskokom troch minút a siedmich sekúnd. Francúz zaznamenal tretie etapové víťazstvo na Rely Dakar 7 a devätnáste v kariére. Druhý bol Vaidotas Zala a tretí Guerlain Chicherit.

Sebastien Loeb, víťaz 9. etapy Rely Dakar 2023

V celkovom poradí je stále pevne Nasser Al-Attiyah, ktorý sa testu zdržal zdržanlivo a skončil ho deväť minút za ôsmym miestom, 1 hodinu, 21 minút a 57 sekúnd pred Lucasom Moralesom, pričom Loeb zaostával o hodinu na treťom mieste. 43 minút a 8 sekúnd.

V stredu čaká pretekárov 624-kilometrová etapa z Haradu do Šajby, len s 11-kilometrovou rýchlostnou skúškou.

Ak chcete, môžete nám rýchlo a bezpečne prispieť cez PayPal. Každý príspevok pomáha nám, vášmu tímu World of Speed!