Verstappen k dominantnému víťazstvu na mokro-suchej mníchovskej rulete

Autor článku: , zverejnené 28. mája 2023.

Max Verstappen je víťazom pretekov F1 na Veľkú cenu Monaka, v ktorých ho od vedenia neoddelili ani lejaky v druhej časti pretekov. Pilot Red Bullu oslavoval 39. víťazstvo v kariére. Preteky skončil na stupňoch víťazov aj Španiel Fernando Alonso, ktorý Holanďana počas celých pretekov nasledoval, no nepodarilo sa mu pripraviť útok a do cieľa dobehol takmer s polminútovým odstupom.

Tretie miesto si vybojoval Francúz Esteban Ocon, v prvej päťke skončili pretekári Mercedesu Lewis Hamilton a George Russell, ktorí si svoje miesto udržali aj napriek päťsekundovej penalizácii za nebezpečný návrat na trať.

Štart prebehol bez incidentov a Max Verstappen sa v prvej zákrute ujal vedenia pred Fernandom Alonsom, Estebanom Oconom, Carlosom Sainzom a Lewisom Hamiltonom. V závere kola Perez, ktorý do pretekov štartoval z posledného miesta, zašiel do boxov na výmenu pneumatík a nasadil na auto najtvrdšiu zmes a jeho taktiku nasledovali aj Nico Hulkenberg a Guanyu Zhou.

Po desiatich kolách bol Verstappen stále na čele s trojsekundovým náskokom pred Alonsom, kým Ocon bol na treťom mieste s desaťsekundovým odstupom a držal kolónu pretekárov. Prvý z nich, Sainz, sa trochu zaoberal a na konci jedenásteho kola sa pokúsil alpského pretekára predbehnúť, pričom si poškodil predné krídla.

V štrnástom kole stratil Alonso kontakt s Verstappenom a do vysielačky sa spýtal, či mu netesní pravá predná pneumatika. Problém bol skontrolovaný tímom, ale neboli zistené žiadne problémy.

V tridsiatom kole tímy informovali svojich jazdcov o možnosti dažďa ku koncu pretekov a Verstappen stále viedol o približne desať sekúnd pred Alonsom, 27 sekúnd pred Oconom a tridsať pred Sainzom na štvrtom mieste. míňajúc svojho tímového kolegu o kolo Pereza, ktorý jazdil na šestnástom mieste.

V 32. kole sa Hamilton odviezol z piateho miesta na zastávku a vrátil sa na ôsme miesto, pre tímového kolegu Georga Russella o kolo neskôr vymenil pneumatiky aj Ocon, ktorý stratil nejaký čas kvôli pomalému zastaveniu.

V 34. kole vymenil pneumatiky aj Sainz, no Španiel sa nerozhodol vymeniť poškodené predné krídlo, zatiaľ čo v pozadí Perez Stroll predbehol Strolla prerezaním šikany a následne narazil do zadnej časti Magnussena, pričom si poškodil predné krídla. , ktorý je na konci kola vo výmene v boxoch. Komisári Mexičana za predbiehanie nepotrestali, keďže mu podľa nich vrátil získané miesto.

Ak preteky v tejto fáze neboli napäté, Sainz ich okorenil výmenou nahnevaných správ s tímom, ktorý veril, že tím urobil chybu, keď zastavil príliš skoro.

V 45. kole zo 78 išiel Leclerc na doraz z tretieho miesta a rodák z Monaka sa na trať vrátil na ôsmom mieste, 10 sekúnd za Hamiltonom.

V 48. kole jazdil Gasly z tretieho miesta na výmenu pneumatík a Verstappenovi z tímovej steny oznámili, že k trati sa blížia dažďové mraky.

Do konca zostávalo 28 kôl, Russell, ktorý ešte nemal prezuť pneumatiky, už v tretej zákrute hlásil kvapky dažďa a o dve kolá neskôr už úsek trate pokrýval silný lejak.

V 55. kole zašiel Alonso do boxov, pričom na Aston Martin nasadil nové pneumatiky na suchú trať, zatiaľ čo Ocon sa snažil prekvapiť svojich súperov pneumatikami do ľahkého dažďa, ktoré si zozadu zvolili aj mnohí pretekári. Mokrá trať spôsobila, že Sainz točil. V ťažkých podmienkach Verstappen urobil aj zastávku v boxoch a zvolil pneumatiky do ľahkého dažďa, no zastávku zopakoval Alonso, ktorý tentoraz zvolil zelené pneumatiky do dažďa a dokázal sa vrátiť na druhé miesto.

Po výmene pneumatík stále viedol Verstappen pred Alonsom, Oconom, Hamiltonom, Russellom, Leclercom, Gaslym, Sainzom, Tsunodom a Piastrim.

V 59. kole urobil Perez ďalšiu zastávku v boxoch zo 17. miesta, na svoje auto nasadil ťažké pneumatiky do dažďa a stewardi skontrolovali nebezpečný pohyb Russella, ktorý po chybe zišiel z trate a vrátil sa tesne pred Pereza, s ktorým havaroval. do neho, za čo bol Brit potrestaný päťsekundovou penalizáciou.

Ferrari v 62. kole informovalo Sainza, že očakáva, že dážď skončí do dvoch-troch minút a vzrušenie v pretekoch opadlo. Verstappen viedol o 20 sekúnd pred Alonsom a o 13 viac pred Oconom, pričom Francúz mal náskok dobrých dvoch sekúnd pred Hamiltonom. Šiesty Leclerc zaostal za Russellom šesť sekúnd a Brit navrhol, aby si tím vymenil miesto s Hamiltonom, čím získal sedemnásobný majster sveta dostatočný náskok na to, aby skončil piaty s pridanou časovou penalizáciou.

Verstappen v 72. kole pretekov predbehol svojho tímového kolegu, najbližšieho konkurenta o majstrovský titul 2023, o druhé kolo a v cieli sa tešil z 39. víťazstva v kariére, s ktorým sa stal najúspešnejším jazdcom z hľadiska počtu víťazstiev s autom Red Bull.

Ak chcete, môžete nám rýchlo a bezpečne prispieť cez PayPal. Každý príspevok pomáha nám, vášmu tímu World of Speed!